Elementarios CV klaidos, kurios gali „pakišti koją“

Pirmasis žingsnis, kurį reikia žengti norint kandidatuoti į patinkantį darbą – tai gyvenimo aprašymo, dar kitaip vadinamo CV, siuntimas darbdaviui. Ir nors atrodytų, kad elementariai surašyti savo turimą darbo patirtį, išsilavinimą, pomėgius ir kitus, darbdaviui rūpimus dalykus, nėra nieko sunkaus, bet veikiausiai kiekvienas personalo atrankos vadovas galėtų papasakoti ne vieną smagią istoriją, kuomet atsidaręs kandidato atsiųstą CV vos neiškrito iš kėdės.

Vis dar manote, kad parašyti idealų CV nėra nieko sunkaus? Patikėkite, kartais net patys gabiausi padaro neatleistinų klaidų, kurių, kai jūsų gyvenimo aprašymas pasieks darbdavį, jau ištaisyti negalėsite. Kad taip nenutiktų, pateikiame jums trumpą atmintinę, kaip išvengti pačių paprasčiausių CV klaidų.

cv
Taisyklinga rašyba ir gramatika. Pirmas dalykas, kuris negali kristi darbdaviui į akis – tai rašybos, gramatikos ir skyrybos klaidos. Ir nors atrodo elementaru, tačiau kartais klaidelė gali įsivelti visai netyčia ir būti paprasčiausia atidumo klaida. Net jeigu kandidatuojate į tokią darbo vietą, kurioje taisyklinga rašyba nevaidina jokio vaidmens, galite būti tikri, kad joks darbdavys į savo komandą nenorės priimti žmogaus, kuris yra neatidus ir nerūpestingas. Taip pat nepasitikėkite vien kompiuterinės programos rašybos tikrinimu, o geriau savo CV duokite paskaityti studijų draugui ar kitam bičiuliui. Nepamirškite savo CV perskaityti garsiai, nes kartais sakiniai, kurie iš pažiūros atrodo teisingi, perskaičius garsiai gali nuskambėti ne itin stilistiškai tinkamai ir logiškai.

Daug nieko nesakančios informacijos. Dažnam atrodo, kad norint darbdaviui padaryti kuo geresnį įspūdį, į CV reikia parašyti kuo daugiau, tačiau darbdaviai dažniausiai galvoja atvirkščiai. Jei informaciją, kurią parašėte naudodami dvidešimt žodžių galite sutalpinti į penkis – taip ir padarykite. Darbdaviai tikrai neprašo, kad išsamiai paaiškintumėte kiekvieną savo prieš tai užimtą darbo poziciją, juos domina tik patys faktai, kurie nuskambės įtikinamai ir sudomins darbdavį. Pagalvokite, kad į šį darbą kandidatuojate ne tik jūs, bet ir dar dešimtys, o gal net šimtai žmonių, todėl darbdavys neturi nei laiko, nei noro skaityti didžiausius aprašymus, tad sudominkite darbdavį taip, kad neatimtumėte jo brangaus darbo laiko.

Naujas darbas – naujas CV. Niekada nesivadovaukite mintimi, kad tas pats CV tinka kandidatuoti į visus darbus. Peržiūrėkite savo CV, ar jame tikrai reikia visos esamos informacijos kandidatuojant į vieną ar kitą darbą. Lygiai tas pats yra ir su motyvaciniais laiškais. Kiekvienai kandidatūrai stenkitės sukurti naują motyvacinį laišką ir pakoreguokite esamą gyvenimo aprašymą. Patikėkite, darbdaviai visada pastebi, kiek įdėjote pastangų kandidatuodami, todėl visada stenkitės pakoreguoti CV ir motyvacinį laišką pagal naujojo darbo poreikius. Tokiu atveju darbdaviai pastebės, kad jūs suprantate, ko jie iš jūsų tikisi.

Pasiekimai svarbiau nei pareigos. Stenkitės į savo naująjį CV ne tik surašyti pareigų, kurias užėmėte ankstesnėse darbovietėse, pavadinimus, bet raskite būdų, kaip akcentuoti, ką ankstesniuose darbovietėse jums pavyko nuveikti. Darbdaviams žymiai labiau rūpi ne pareigų pavadinimai, bet tai, ką jums pavyko pasiekti: galbūt jūsų dėka padidėjo pardavimai arba būtent jūs iniciavote naują projektą. Būtinai tai paminėkite, nes tai jums uždirbs tam tikrų pliusų prieš naują darbdavį.

Dviejų puslapių taisyklė. Kad ir kiek daug esate pasiekę ir nuveikę, stenkitės visą reikiamą informaciją sutalpinti į du A4 formato lapus, nes tiek turi pakakti, kad įtikintumėte naują darbdavį, jog esate vertas dalyvauti tolimesniame darbo pokalbyje. Visi suprantame, kad darbdaviai – užsiėmę žmonės, todėl neturės laiko skaityti penkių ar daugiau lapų gyvenimo aprašymą. Taip pat pasirinkite patogų visos informacijos išdėstymą, kad darbdaviui būtų patogu viską perskaityti, todėl nepabijokite lapuose palikti ir baltų vietų. Šiuo atveju reikėtų prisiminti labai gerą ir naudingą taisyklę – mažiau dažnai yra daugiau.

Šablonų naudojimas. Savo CV venkite visiems nusibodusių frazių kaip „komunikabilus“, „pareigingas“ ar „gerai dirbantis komandoje“, nes tokios dažno vartojimo klišės darbdaviui nesuteikia jokios informacijos. Dažniausiai apie šias jūsų asmenines savybes pasako jau anksčiau įgyta patirtis ar užimtos darbo pareigos. Jei manote, kad šias frazes vis tiek geriau įterpti į savo gyvenimo aprašymą, tuomet pasirinkite kitą variantą. Susiekite šias frazes su pasiekimais: „Komunikabilumas ir bendravimo įgūdžiai padėjo surasti platų klientų ratą ir puikiai bendradarbiauti“. Taip darbdavys supras, kad jūsų asmeninės savybės bus tikrai naudingos ir jo kompanijoje.

Netinkamas CV dizainas. Jūsų CV nėra Kalėdų atvirukas, todėl nesistenkite į jį sutalpinti įvairiausių grafinių sprendimų. Na, nebent kandidatuojate į dizainerio darbo poziciją, tuomet, galbūt, net ir gyvenimo aprašyme galite parodyti savo sugebėjimus, bet kitu atveju, CV turėtų atrodyti santūriai. Išdėstykite visą informaciją tvarkingai, sulygiuokite tekstą, taip pat venkite skirtingų teksto šriftų bei dydžių. Juodas tekstas ant balto lapo yra viskas, ko reikia, todėl nepersistenkite naudodami daugiau spalvų. Prieš siunčiant CV darbdaviui, galite jį parodyti keliems draugams, kurie pasakys, ar jūsų gyvenimo aprašymo dizainas tinkamas ir patrauklus.

Kontaktiniai duomenys. Per dienas išsiunčiate ne vieną dešimtį CV, bet nesulaukiate nei vieno skambučio? Užmeskite akį į kontaktinių duomenų skiltį. Galbūt per jūsų skubėjimą „pasimetė“ bent vienas telefono numerio skaičius ir darbdaviai negali jūsų surasti. Sakote, taip nenutinka? Visgi, atsarga gėdos nedaro, tad prieš siunčiant CV dar kartą patikrinkite kontaktinius duomenis. Taip pat siūlome atkreipti dėmesį ir į elektroninio pašto adresą. Stenkitės nenaudoti juokingų elektroninio pašto adresų kaip zuikelis69hotmail.com ar panašių. Siūlome pasirinkti tokį elektroninio pašto adresą, kuriame būtų jūsų vardas ir pavardė bei nesukeltų darbdaviui juoko.

Tau gali būti įdomu: