Pirmakursio žinynas. Drauga(bendra)butis ir kiti gyvenimo malonumai

Gyvenimo bendrabutyje ypatumai

Tu jau įstojai, todėl vienu vargu mažiau. Dabar reikia susirasti, kur gyventi, nebent gyveni tame pačiame mieste, kur įstojai, ir nusprendei toliau gyventi su tėvais. Pigiausias ir labiausiai studentiškas pasirinkimas yra bendrabutis. Sakoma, kad studentas, kuris nėra gyvenęs bendrabutyje,–„nestudentavo“. Bet kuriuo atveju reikėtų žinoti gyvenimo bendrabutyje pliusus ir minusus.

isic
Gyvenimo bendrabutyje pliusai:

Kaina. Iš viso vidutiniškai mokėsi iki 250 Lt per mėnesį. Dažniausiai į šią sumą įeina tiek nuomos, tiek mokesčių kaina, tad sunaudoto vandens, elektros, dujų kiekio galima net neskaičiuoti. Internetas taip pat labai pigus. Taigi lyginant su buto nuomos kainomis, gyventi bendrabutyje yra labai pigu.
Pažintys. Atvykęs iš kito miesto čia susipažinsi su tokiais kaip tu, ką tik įžengusiais pro pirmojo kurso vartus, ir su tais, kurie studijuoja jau nebe pirmus metus. Būtent jie galės patarti ir pasidalinti savo patirtimi.
Draugai. Bendrabutyje sutikti kolegos ar kiti įdomūs žmonės gali tapti tikrais draugais visam gyvenimui. Čia taip pat dažnai įsižiebia pirmosios ir antrosios meilės. Tad gyvenant bendrabutyje liūdna niekada nebus, nes visada atsiras su kuo pasišnekučiuoti ar kitaip smagiai praleisti laiką.
Informacija. Bendrabutyje dažniausiai visi yra kaip viena didelė šeima. Čia įprasta dalintis naudinga informacija įvairiais studijų klausimais. Pavyzdžiui, gali sužinoti, kokios užduotys gali pasitaikyti egzamino ar kolokviumo metu. Kartu gali gauti užrašus arba tiesiog bendromis jėgomis pasiruošti atsiskaitymams. Be to, naujienos bendrabutyje sklinda labai greitai.

Gyvenimo bendrabutyje minusai:

Netvarka. Jei labai mėgsti tvarką, čia jos tobulai išlaikyti nepavyks. Juk vienu kambariu dalinsiesi su dar vienu arba dviem kambario draugais, kurių tvarkos supratimas gali neatitikti tavojo. Tad kiekvienas taps atsakingas už savo erdvę. Taip pat tualetas bei dušas greičiausiai bus irgi bendri visam aukštui – jaustis kaip namie negalėsi.
Triukšmas. Jei pasitaikys triukšmingi kaimynai, teks įsigyti ausų kištukus. Tikras nusivylimas, jeigu kambario draugai papuls triukšmaujantys. Tokiu atveju nepadės nei ausų kištukai. Visgi bendrabutis be vakarėlių neįmanomas: dažniau ar rečiau jie pasitaikys. Galų gale, nenukabink nosies, o prisijunk prie vakarėlio. Čia galima įžvelgti ir privalumų.
Budėtojas. Tai žmogus, kuris kontroliuoja bendrabučio „eismą“. Jis tau neleis per daug triukšmauti. Net ir tada, kai atrodys, kad netriukšmauji, o tiesiog garsiau klausaisi muzikos. Budėtojas kontroliuos ir tavo svečius. Dažniausiai juos teks išleisti iki 23 val. vakaro, tad labai ilgai vakaroti nepavyks. Žinoma, budėtojas irgi yra žmogus, todėl nepamiršk saldainių dėžutės, ir pavyks susitarti.
Miegas. Tikėtina, kad kambario draugai gulsis vėliau ir/ar kelsis anksčiau nei tu. Tai gali sukelti diskomfortą, jei jautriai miegi. Deja, teks priprasti.

bendrabutis
Gyvenimo bute ypatumai

Bendrabučio kambaryje paprastai gyvenama po du ar tris, todėl yra įprasta vienu kambariu dalintis su draugais. Matematika paprasta: viename kambaryje gyvena 2 studentai – dvigubai pigiau. Vis dėlto jeigu gyvenimas bendrabutyje nevilioja, visados galima nuomotis butą ar kambarį. Net jei ir nėra su kuo nuomotis, tai nėra problema – internete ieškok skelbimų.

Rinkdamasis butą privalai atkreipti dėmesį į buto kainą ir tai, kad dauguma skelbimų internete yra talpinami butus nuomojančių agentūrų, kurios už išnuomojamą butą prašo sumokėti vienkartinį agentūros mokestį. Tai gali būti maždaug nuo 300 Lt iki 800 Lt. Taip pat gali ieškoti skelbimų, kuriuos įkelia patys šeimininkai, bet piko metu tai labai sudėtinga užduotis. Paprastai butai išnuomojami tą pačią dieną, tad teks labai greitai suktis.

Svarbu! Butą aprodyti gali tarpininkai, nors paties buto savininkas jų paslaugų neprašė. Todėl nebijok paklausti šeimininko, ar jis prašė tarpininko paslaugų ir ar tu turėtum sumokėti tarpininkavimo mokestį. Jeigu neprašė, taip gali sutaupyti nemažą sumą pinigų!

Kalbant apie buto nuomos kainą, ši priklauso nuo buto vietos ir būklės. Kuo arčiau miesto centro – tuo brangiau. Jeigu tai naujas, sutvarkytas butas, jo nuomos kaina gali siekti net ir kelis tūkstančius. O butai, kuriuose ant sienų vis dar kabo kilimai, gali būti net labai pigūs. Atkreipk dėmesį ir į tai, kad kuo butas naujesnis, tuo mokestis už šildymą žiemos sezonu yra mažesnis. Todėl kartais labiau verta mokėti didesnį nuomos mokestį, bet gauti mažesnes sąskaitas už šildymą.

Prieš nuomodamasis butą, būtinai paprašyk, kad šeimininkai parodytų komunalinių mokesčių atsiskaitymo knygeles, ir patikrink, kokie mokesčiai už šildymą buvo paskutiniais šalčiausiais mėnesiais. Kai kurie šeimininkai mėgsta žodžiu pagražinti tikrąsias šildymo sezono sąskaitas.

vilnius
Svarbu! Žinoma, nuomos kainai įtakos turi ir miestas. Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai – taip mažėjimo tvarka galima išdėstyti miestus pagal nuomos kainas. Taigi tau per mėnesį už kambarį/lovą „draugabutyje“, įskaitant nuompinigius ir mokesčius, vidutiniškai gali tekti sumokėti apie:

Vilniuje 300-500 LT
Kaune 250-450 LT
Klaipėdoje 250-350 LT
Šiauliuose 200-250 LT

Renkantis butą svarbus ir atstumas tarp buto ir universiteto. Gali atrodyti neįtikėtina, tačiau didmiestyje kelionė viešuoju transportu piko metu gali trukti net pusantros valandos. Tad atkreipk dėmesį, ar yra tiesioginis maršrutas nuo namų iki universiteto. Juk tikrai nenori žiemos metu pusantros valandos važiuoti autobusu ar kelis kartus šaltyje laukti kito autobuso.

Nebrangiai gyventi galima su buto šeimininku, tačiau nepamiršk, kad kontrolė čia gali būti didesnė nei bendrabučio budėtojo: vandenį taupyk, elektrą taupyk, muzikos neklausyk, draugų nesivesk. Apie vakarėlius namie nėra net kalbos. Vis dėlto, jeigu esi ramaus ir taupaus būdo, tai gali pasirodyti visai patrauklus variantas. Žinoma, juk ir ne visi šeimininkai tokie griežti.

Dauguma studentų pradeda ieškoti buto vasaros pabaigoje, kai sužino stojimo rezultatus. Didele banga sugužėję būsimi didmiesčių gyventojai ne tik sumažina galimybę išsirinkti norimą buto variantą, bet ir padidina nuomojamų būstų kainas.

Svarbu! Kas pirmesnis, tas gudresnis. Eidamas apžiūrėti buto su savimi turėk nors dalį užstato. Nebrangius butus paprastai išnuomoja per pusdienį, todėl nepuoselėk vilčių apžiūrėti visų dominančių variantų ir tik tada išsirinkti tau labiausiai patikusio. Tikėtina, kad dienos pabaigoje priimtiniausias butas bus jau išnuomotas. Jei radai tai, kas tau ir tavo kambario draugams patinka – čiupk nedvejodamas.

kur gyventi
Gyvenimo nuomojamame bute pliusai:

Laisvė. Nėra budėtojo, todėl draugai gali ateiti ir išeiti, kada nori. Nebent gyveni su šeimininkais.
Tvarka. Kadangi esi pats sau karalius, tai ir tvarką gali palaikyti tokią, kokios norisi.
Privatumas. Tualetu, virtuve ir dušu daliniesi tik su savo kambario draugu, jei tokį turi, o ne su visu bendrabučio aukštu.

Gyvenimo nuomojamame bute minusai:

Kaina. Aukštesnė gyvenimo kokybė – aukštesnė kaina. Už buto nuomą mokestis yra didesnis nei už bendrabučio kambarį. Kuo butas gražesnis, erdvesnis, arčiau centro ir visų pramogų, tuo mokestis didesnis.
Priežiūra. Čia būsi atsakingas už viso buto švarą: ne tik savo kambario, bet ir tualeto, vonios kambario, virtuvės ir t.t.

Pradėjęs gyventi savarankiškai, gerai apsvarstyk savo pasirinkimą. Nereikia labai išgyventi, jeigu bendrabutis pasitaikė su tarakonais, griežta budėtoja ir triukšmaujančiais „kambariokais“.
Nėra padėties be išeities. Visada gali rasti kitus namus, išnaikinti tarakonus ar pasilinksminti nesuerzinęs budėtojo.

Įvesk vardą, savo el. pašto adresą ir 5 min. laikotarpyje skaityk pirmakursio žinyną! Pirmakursio žinynas

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Tau gali būti įdomu: