Vaiduoklių šventė Europoje: ką verta aplankyti?

Spalio 31 diena visame pasaulyje žinoma kaip viena kraupiausių ir siaubą keliančių dienų metuose. Paskutinę spalio mėnesio dieną ir naktį visi žino kaip Heloviną, dar kitaip vadinamą Vaiduoklių šventės dieną. Ir nors Lietuvoje ši data nėra įrašyta į labiausiai pripažintų ar mėgstamų švenčių sąrašą, paminėti šios dienos niekas nedraudžia, o kita vertus, šia proga galima susipažinti ir su istorija, o ypatingai – mistinėmis istorinėmis vietomis.

Jei planuojate atostogas Helovino šventės laikotarpiu, siūlome rinktis vieną iš mistinių Europos miestų, kuriame pajausti Vaiduoklių šventės dvasią bus kur kas lengviau. Nors Helovino gimtinė yra Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), tačiau tradicija persirengti įvairiausiais kostiumais atsirado Europoje, o tiksliau – Airijoje ar Škotijoje. Galbūt būtent dėl šios priežasties Europoje galima aplankyti ne vieną mistinę vietą, kuri slepia istorijas, itin tinkančias Vaiduoklių šventei.

Europos vietos, kuriose pašiurps oda

Mistinių vietų Europoje išties netrūksta, bet pačias kraupiausias ir verčiausias aplankyti išskyrė net Theguardian.com. Įdomu tai, kad tarp mistiškiausių Europos vietovių buvo paminėta ir Lietuva. Kas tai per vieta? Kol kas paliekame šiokią tokią intrigą.

Halstato Kaulų namai: Halstatas, Austrija. Halstate, ant stataus kalno, nuo kurio atsiveria vaizdas į ežerą, dar XII amžiuje buvo įkurta ganėtinai keista ir šiurpi vieta, kuri vadinosi Kaulų namais. Tai buvo nedidelė patalpa, panaši į kambarį, kuriame buvo gausybė kaukolių. Jame buvo 610 kaukolių, kurios buvo išmargintos įvairiausiais piešiniais. Kodėl ši vieta atsirado? 1700 metais kapinėse pradėjo trūkti vietų laidojimui, todėl buvo sugalvota ši alternatyva. Kūnai būdavo deginami, o paliekamos tik kaukolės, ant kurių buvo užrašoma asmens tapatybė bei gimimo data. Visa tai sutalpinta Kaulų namuose.

Vaiduoklių šventė
Kapucinų katakombos: Palermas, Sicilija. Galbūt Paryžiaus katakombos yra geriausiai žinomos Europoje, tačiau jos tokios ne vienintelės. Panašų kapinyną galima išvysti ir Palermo mieste, kur įkurtos Kapucinų katakombos. XVI amžiuje pritrūkus vietų laidojimui buvo įkurtas šis kapinynas, kuriame dabar sutalpinta maždaug 80 tūkstančių palaikų. Toks sprendimas buvo priimtas po to, kai buvo nuspręsta mumifikuoti Kapucinų vienuolius. Toks laidojimo būdas ganėtinai greitai išpopuliarėjo, todėl vėliau čia atguldavo ir to meto žymūs žmonės.

Vaiduoklių šventė
Sedleco kaulų koplyčia: Kutna Hora, Čekija. Kutna Hora mieste stovinti kaulų bažnyčia iš pažiūros gali nesulaukti didelio susidomėjimo, tačiau jei užeisite į vidų, galite netekti žado. Gotikinio stiliaus koplyčios viduje, bažnyčios dekorui yra panaudota daugiau nei 40 tūkstančių maro aukų skeletų, kaulų ir kaukolių. Dekoracijos išties stebina: pavyzdžiui iš blauzdikaulių sukonstruotas didžiulis herbas. Sunku patikėti, kad iš skeleto kaulų kažkas galėjo pagaminti tokias meniškas dekoracijas.

Vaiduoklių šventė
Mirties miestas: Šiaurės Osetija, Rusija. Šiaurės Osetijos slėnyje galima išvysti begalę mažyčių namelių, kurie primena kriptas ir yra nusėję visą šlaitą. Kiekvienoje kriptoje yra palaidoti Osetijos gyventojai, su visais savo daiktais ir drabužiais. Jei būsite tokie drąsūs, žvilgtelėkite iš arčiau. Visas šis slėnio vaizdas tiesiog užburia. Teigiama, kad kai kurios kriptos išlikusios nuo XVI amžiaus. Norėdami patekti į šį miestą, turėsite nemažai pavargti. Jums teks atskristi į Tbilisio oro uostą, kuris yra Gruzijoje, ir daugiau nei tris valandas klaidžiais ir šiurpiais takeliais važiuoti iki šio slėnio. Legenda pasakoja, kad tie, kurie aplanko šią mistinę vietą, niekada negrįžta. Tad ar atsiras drąsuolių?

Vaiduoklių šventė
Hoia-Baciu miškas: Cluj-Napoca, Rumunija. Dažnas, kuris ieško mistinių ir šiurpą keliančių vietų, renkasi aplankyti Rumunijoje esančią Drakulos pilį, tačiau ir be šios vietos dar yra ką pamatyti. Jei norite, kad jūsų kūnu lakstytų šiurpuliukai, nuvykite į Cluj-Napoca mieste esantį Hoia-Baciu mišką. Šiame miške tvyro mistinė atmosfera, o pati vieta minima kaip tokia, kurioje gimė istorijos apie vaiduoklius ir raganas. Vietiniai ir ten buvusieji teigia, kad pabuvus šiame miške galėsite sakyti, kad buvote pačiame siaubo filme.

Vaiduoklių šventė
Kaukolių koplyčia: Kudowa-Zdrój, Lenkija. Iš išorės ši Lenkijoje stūksanti koplyčia gali priminti papratus ir visai nemistiškus maldos namus, tačiau vos įžengę – nustebsite. Vietiniai gyventojai šiuos maldos namus praminė Kaukolių koplyčia, mat koplyčios sienos dekoruotos maždaug 3000 kaukolių. Ir tai dar ne viskas. Koplyčios rūsyje galima išvysti 21 tūkstantį žmogaus skeletų. Teigiama, kad šie kaulai yra išlikę nuo vykusio Trijų dešimtmečių karo, kuris prasidėjo 1618 metais. Maža to, šie skeletai mena XVI amžiuje vykusios choleros epidemijos aukas. Nepaneigsite, tai tikrai skamba šiurpiai.

Vaiduoklių šventė
Kryžių kalnas: Šiauliai, Lietuva. O štai ir vieta Lietuvoje, kuri laikoma ir viena mistiškiausių vietų Europoje. Šiaulių rajone esantis Kryžių kalnas saugo daugiau kaip 100 tūkstančių įvairiausių kryžių, kurie atkeliavę iš viso pasaulio. Manoma, kad pirmasis kryžius ant šio Jurgaičių piliakalnio atsirado dar 1831 metais, kuomet caro valdžia žiauriai susidorojo su sukilimo dalyviais. Šis kalnas buvo laikomas kaip pasipriešinimo simboliu prieš caro valdžią, ir nors buvo bandoma šį kalną naikinti, niekas nesugebėjo palaužti Lietuvos žmonių tikėjimo ir vilties bei ryžto kovoti.

Vaiduoklių šventė

Tau gali būti įdomu: