STEAM mokymas

Kas yra STEAM mokymas?

STEAM mokymas tai vienas populiariausių ir efektyviausių mokymo metodų šiuo metu, apimantis gamtos mokslus, inžineriją, technologijas, menus ir matematiką.

Pagrindinis šio metodo tikslas – paruošti mokinius spręsti realaus pasaulio problemas, kelti klausimus ir pritaikyti savo turimus įgūdžius mokantis kitus dalykus.

Atliktos apklausos rodo, jog pedagogai, pritaikydami STEAM metodą klasėje, pastebi didesnį mokinių susidomėjimą ir įsitraukimą pamokų metu, aktyvų komandinį darbą ir mokėjimą lengviau įveikti uždavinius. Anot specialistų,  6 – 13 metų mokinių amžius yra tinkamiausias ir efektyviausias laikas taikyti STEAM ugdymo metodą. Šie vaikai geriausiai priima STEAM mokymą, nes būtent tokio amžiaus jie aktyviausiai tyrinėja juos supantį pasaulį ir trykšta noru pažinti naujus dalykus.

Kodėl STEAM ugdymas yra svarbus šiuolaikiniam vaikui?

  • Mokydamasis STEAM metodu, mokinys supranta, kodėl jam svarbu išmokti tą dalyką ir kaip naujai įgytos žinios pravers realiame gyvenime.
  • Ugdoma savarankiška, kritiškai mąstanti asmenybė, mokanti prisitaikyti prie besikeičiančio šiuolaikinio pasaulio.
  • Pirmieji laipteliai, vedantys į svajonių karjerą ir džiuginančias ateities perspektyvas. STEAM praktikos įgūdžius turintys darbuotojai yra itin vertinami darbdavių ir bus dar ilgai patrauklūs darbo rinkoje.
  • Padeda pasiekti aukštesnių akademinių rezultatų: pastebimas padidėjęs susidomėjimas mokomaisiais dalykais, mokiniai ilgiau išlaiko dėmesį pamokos metu.
  • Mokinys gauna įvairių įgūdžių komplektą. STEAM praktika leidžia mokiniams išmokti matematikos, chemijos ir visų kitų dalykų bei suvokti, kaip jie yra susiję. Tai ypač svarbios žinios, kurios pravers ateityje, kai darbuotojas bus kompetentingas keliose srityse. Juk nėra tokios specialybės, kuri reikalautų tik vieno gebėjimo, tiesa? Pateiksime pavyzdį: architektūra. Pasirinkę šią karjeros kryptį, darbuotojai kiekvieną dieną susiduria su fizikos, matematikos, inžinerijos, menų ir technologijų užduotimis.

 

Statistika atskleidžia, jog kiekvienais metais darbo rinkoje pastebimas vis didesnis šių specialistų trūkumas, o norinčiųjų studijuoti STEAM specialybes kasmet sparčiai mažėja. Tokį mokinių pasirinkimą lemia tai, jog šie inžineriniai mokslai atrodo sudėtingesni, reikalaujantys išskirtinių gebėjimų, aštraus proto ir didžiulės motyvacijos. Be to, mokyklose fizikos, biologijos ar geografijos pamokų metu neretai pateikiama tik teorinė informacija, kuri nesudomina mokinių. Tam, kad mokinys suprastų išmoktos informacijos svarbą, domėtųsi tuo dalyku, jis turi suvokti, kaip teorinė medžiaga gali būti pritaikoma praktikoje. Čia į pagalbą atskuba STEAM ugdymas, kuris ne tik padeda pamokose įgytas žinias iš karto pritaikyti praktiškai, bet ir parodo, kaip skirtingi mokomieji dalykai puikiai veikia kartu.

Štai keletas STEAM mokymo veiklų pavyzdžių, kurias galite pritaikyti savo klasėje:

1.DNR molekulės modelis (leiskite vaikams sudėlioti DNR molekulę – šiam projektui jie turės pritaikyti biologijos, matematikos, inžinerijos ir menų žinias).

Kaip atlikti užduotį?

Mokiniai iš skirtingų spalvų rutuliukų turi sudėlioti DNR molekulę. DNR molekulės pavyzdį parodykite mokiniams ir papasakokite savo turimas teorines žinias apie DNR. Paskirstykite mokinius į grupeles ir duokite spalvotų rutuliukų. Stebėkite, kaip mokiniams sekasi konstruoti molekulę, jeigu reikia, padėkite. Dėliojant DNR molekulę, mokiniams turėtų kilti klausimų, tad išplėtokite diskusiją ir kartu suraskite atsakymus.

2. Kalėdinis miestelis iš imbierinių sausainių (puikus projektas šventiniam laikotarpiui, kuris paskatins mokinių fantaziją ir meninius sugebėjimus. Čia taip pat pravers matematikos ir inžinerijos žinios).

Kaip atlikti užduotį?

Padėkite mokiniams išsikepti imbierinius meduolius. Meduolių mišinį rasite pirkti parduotuvėje, o jeigu norite patobulinti vaikų maisto gaminimo įgūdžius, ruoškite meduolius pagal receptą. Naudodami formeles, iškepkite meduolio sienas, stogą, duris, langus, kaminą ir visus kitus namui būdingus elementus. Tam, kad imbierinių meduolių namas būtų tvirtas ir tiesus, liepkite vaikams paskaičiuoti, kokios turi būti namelio kraštinės, plotas ir t.t Iškepusius meduolius atvėsinkite ir glajaus arba specialių klijų pagalba lipdykite namelius.

3. Spagečių tiltas (mokiniai susipažins su architekto darbu ir turės progą pademonstruoti savo kruopštumą, loginį mąstymą, kūrybiškumą ir konstravimo sugebėjimus).

Kaip atlikti užduotį?

Mokiniai, naudodami spagečių makaronus, turi pastatyti savo pasirinktą architektūrinį objektą. Projektui atlikti jiems reikės spagečių, klijų, žirklių, lipnios juostos. Pasiskirstę į grupeles, mokiniai iš spagečių konstruos pastatą. Tam, jog pastatas būtų simetriškas ir stabilus, jie turės apskaičiuoti jo aukštį, kiekvieno spagečio ilgį bei pasitelkti savo inžinerinius gebėjimus.

4. Abėcėlės traukinys (ši užduotis skirta pirmos klasės mokiniams, nes jos pagalba vaikai labai greitai išmoks abėcėlę, pagerins matematinius ir inžinerinius įgūdžius).

Kaip atlikti užduotį?

Kiekvienam mokiniui priskirkite po abėcėlės raidę. Išdalinkite skirtingų spalvų popieriaus lapus ir kartu su mokiniais iškarpykite kiekvienos abėcėlės raidės formą. Vaikai turi užklijuoti jiems priskirtą raidelę prie spalvoto popieriaus ir ją nuspalvinti. Mokiniai taip pat gali nupiešti dalykus, kurių žodis prasideda iš tos raidės. Pavyzdžiui: žodis Ananasas yra iš A raidės. Paveikslėliai iš tos pačios raidės padės lengviau atpažinti raides. Kai visi mokiniai nuspalvina savo raideles ir jas priklijuoja prie popieriaus, metas sujungti abėcėlės traukinį. Paprašykite mokinių sudėlioti abėcėlę taip, kad kiekviena raidė būtų savo vietoje. Toks pratimas pagerins ne tik mokinių kūrybiškumą, bet ir padės greičiau išmokti abėcėlę.

ITIC PEDAGOGO PAŽYMĖJIMAS – tai vienintelis tarptautinis pedagogo pažymėjimas, galiojantis Lietuvoje ir užsienyje.

Kartu su ITIC pažymėjimu, kursite naujas patirtis:

  • Pramogaudami su šeima ITIC nuolaidos partnerių vietose: Vichy vandens parke, Bonobo laipiojimo centre, Valstybiniame Jaunimo teatre, Kino teatre „PASAKA“.
  • Skirdami laiko sau ir savo poreikiam ITIC nuolaidos partnerių vietose: Audioteka, Sapiegos klinika, Azia Spa.
  • Pradžiugindami savo vaikus, apsilankę jų mėgstamiausiose vietose: Hesbuger, CandyPOP, Formosa, Sportland, Burger King.

ITIC PEDAGOGO PAŽYMĖJIMĄ UŽSISAKYKITE ČIA