Apie studijas Vokietijoje: aplinka multikultūriška

„Dar būdamas trečiojo kurso biotechnologijų studentas nusprendžiau išbandyti „Erasmus+“ praktikos programą atlikti mokslinius tyrimus užsienyje. Kadangi mano specialybėje daug dėmesio skiriama praktikai, tai buvo gera galimybė ne tik įgyti naujų žinių, bet ir gauti kreditų, reikalingų studijoms“, – pakalbį pradeda studentas Tautvydas Jakevičius, vasaros atostogas iškeitęs į praktiką Vokietijoje.

Studentas tyrė vokiečių geriamą vandenį, kuris yra užterštas dar nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Departamentas. Iliustracijos šaltinis http://www.kurstoti.lt/uploads/images/Departamentas.JPG

Departamentas. Iliustracijos šaltinis http://www.kurstoti.lt/uploads/images/Departamentas.JPG

– Papasakokite šiek tiek apie save, kokios yra Jūsų pagrindinės motyvacijos gyvenime?

– Visada maniau, jog baigęs mokyklą būsiu teisininkas. Laikyti egzaminai taip pat puikiai tiko stoti į teisės mokslus. Tačiau 12 klasėje teko gana daug laiko bendrauti ir padirbėti su maisto technologu.

Nors mokykloje nebuvau labai gabus chemijai, tačiau technologo specialybė yra daug platesnė nei vien tik chemija – tai mane ir sužavėjo. Viską apsvarstęs nusprendžiau stoti į technologijų mokslus. Manau, kol kas tai geriausias sprendimas mano gyvenime. Mokslai įdomūs, sekasi gerai, o ir galimybių daug.

Biotechnologija turi daug krypčių – tai labai plataus spektro sritis, bet visose jose dalyvauja gyvi organizmai. Kitaip tariant – mes bandom pritaikyti gyvus organizmus žmogaus reikmėms ir poreikiams tenkinti.

– Kas paskatino išvykti studijų mainams? Kuo naudingos studijos užsienyje?

– Praktika užsienyje, manau, visada yra naudingesnė ir labiau vertinama nei praktika gimtojoje šalyje. Manau verta paminėti, kad „Erasmus+“ programa ne tik suteikia reikalingus kreditus studijoms, bet taip pat gaunamas priedas prie baigiamojo diplomo. Kalbos įgūdžių tobulinimas – dar vienas praktikos užsienyje privalumas.

Studentas taip pat turi galimybę pamatyti svetimos šalies gyvenimo būdą, tradicijas, o ir išgyvenimas už gaunamą stipendiją priverčia būti savarankišku ir atsakingu. Manau, nesvarbu kokią šalį pasirinks studentas – nauda garantuota.

– Visgi išvykote į Marburgą. Kodėl būtent ten?

– Praktikos vietą rinkausi pagal siekiamą tikslą. Tikslas buvo išmokti naują analizinės chemijos metodą. Marburgo (Philipps-Universität Marburg) universitete atliekama daug darbų su įvairiais analizinės chemijos metodais, todėl naudojantis universitetų bendradarbiavimu nusprendžiau vykti būtent į šį universitetą.

Marburge dirbau pas profesorę Ute Pyell laboratorijoje, kuri specializuojasi kapiliarinės elektroforezės srityje. Būtent šį analizinės chemijos metodą ir įsisavinau atlikdamas praktiką. Tyrėme aminobenzosulfoninius junginius įvairiuose bandiniuose, taip pat iš aromatinių aminų sintetinome dažus.

Darbas buvo tikrai įdomus, sąlygos sudaromos puikios, daug įvairios įrangos. Žmonės ten dirba daug ir labai atsakingai. Nenustebkite, jeigu reikės dirbti 16 valandų per dieną – ten tai normalu.

Tačiau darbui sudaromos labai geros sąlygos – universitetas turi savo chemikalų parduotuvę, kurioje galite gauti reagentus ar kitus reikmenis, reikalingus dirbti laboratorijoje, per kelias valandas. Taip pat universitetas turi savo valgyklą, kurioje studentams kainos itin patrauklios. Universitete mokosi daugiau nei šeši tūkstančiai užsieniečių, todėl pritapti ten nėra sunku. Mokslo metais užsiėmimų ir jaunimo netrūksta, tačiau po semestro (liepos-spalio mėnesiais) miestas ištuštėja gana žymiai.

Į Marburgą taip pat norėjau vykti ir dėl jo istorijos. Tai vienas iš nedaugelio miestų, kuris liko nesubombarduotas per Antrąjį pasaulinį karą, todėl išlikę daug autentiškų pastatų.

Marburgo universitetas yra pats seniausias protestantiškas universitetas ne tik Vokietijoje, bet ir visoje Europoje. Senesni universiteto fakultetai, pavyzdžiui teologijos, atrodo labai įspūdingai. Mieste galima pamatyti daug gotikos stiliaus pastatų, iš kurių įspūdingiausi ir daugiausia turistų pritraukantys yra Marburgo pilis ir Šv. Elžbietos bažnyčia.

– Ar akademinė kultūra Vokietijoje labai skiriasi nuo lietuviškosios?

– Didžiausias skirtumas, kurį pastebėjau, buvo tai, jog Marburgo universitete labai daug doktorantų iš kitų Europos šalių, taip pat gan nemažai iš Arabijos. Studijuojama tikrai multikultūriškoje aplinkoje. Jeigu kyla klausimų, pirmiausia studentai kreipiasi į doktorantus, o profesoriai tik patikrina darbus.

Taip pat gan keista buvo matyti kaip profesoriai ir doktorantai iš Arabijos šalių susirinkdavo mūsų kabinete ir melsdavosi. Teko paragauti įvairių rūšių arabiškų saldumynų. Marburge galima nemažai sužinoti ir apie islamą bei jo tradicijas.

Marburgo miestas. Iliustracijos šaltinis http://www.kurstoti.lt/uploads/images/Miestas.JPG

Marburgo miestas. Iliustracijos šaltinis http://www.kurstoti.lt/uploads/images/Miestas.JPG

– Papasakokite plačiau apie tai, ką tyrėte praktikos metu?

– Praktiką atlikau Chemijos katedroje, kurioje dirbome kasdien po 8, o kartais ir daugiau valandų. Darbai buvo planuojami iš anksto, kiekvienas darbo etapas nuosekliai buvo aptariamas ir išaiškinamas.

Laboratorijoje buvau jauniausias studentas, todėl visad sulaukdavau pagalbos ir iš vyresnių kolegų, kurie man mielai ne tik padėdavo, bet ir padiskutuodavo apie iškilusias problemas, daug pagalbos eksperimentų metu sulaukdavau ir iš darbo vadovės.

Praktikos metu tyriau aminobenzosulfoninius junginius Marburgo ir jo apylinkės vandenyse. Šie junginiai yra užteršę šio miesto vandenį nuo Antrojo pasaulinio karo, nes Stadlendorfe, maždaug 25 kilometrai nuo Marburgo, buvo įkurta sprogmenų gamykla. Iki Antrojo pasaulinio karo čia buvo pagaminta daugiau kaip 120 tūkst. tonų sprogių medžiagų.

Šiuo metu daugiau kaip 300 tūkst. žmonių geria vandenį iš šių vietovių. Mano tirti aminobenzosulfoniniai junginiai vandeniui suteikia mėlyną spalvą. Siekiant to išvengti buvo pastatyti anglies filtrai vandeniui valyti, o paviršinio grunto valymui kasmet skiriama apie 60 mln. eurų.

Atliekant praktiką darbo vadovė suorganizavo kelionę, kurios metu galėjau gyvai pamatyti vandens valymo įrengimus, vandens kokybės stebėjimo sistemas, aplinką, pamatyti kaip vyksta paviršinio grunto valymo darbai.

Darbo metu buvo taikomos organinės chemijos reakcijos naudojant tam tikrus cheminius junginius „azo“ dažų sintezei. Buvo parinkti tokie junginiai, kurie reaguoja su mano tiriama medžiaga ir po reakcijos sudaro spalvotą (minėtą mėlyną-violetinį) junginį.

Pagal šią reakciją galėjome identifikuoti ar vanduo yra užterštas ar ne. Šis metodas buvo naudojamas tik vizualiai patikrinti geriamo vandens kokybę – nebuvo pastebėta jokių spalvos pakitimų geriamo vandens bandiniuose.

Blogiausia yra tai, kad aminobenzosulfoniniai junginiai pasižymi kancerogeninėmis savybėmis, gerai tirpsta vandenyje ir greitai jį užteršia.

Mano darbo tikslas atliekant praktiką buvo sukurti ir optimizuoti vieną iš analizinės chemijos metodų – kapiliarinės elektroforezės  metodą, pritaikytą identifikuoti aminobenzosulfonines rūgštis ir nustatyti tikslias jų koncentracijas realiuose bandiniuose. Trijų mėnesių pakako pasiekti užsibrėžtiems tikslams ir atlikti visus tiriamuosius darbus.

Kalbino Rimgailė Dikšaitė

Šaltinis Kur stoti

Tau gali būti įdomu: