Forabandit – Oksitanijos muzikos ritmai (Prancūzija, Turkija, Libanas )

Forabandit yra virtuoziška daugiakultūrė grupė tyrinėjanti mažai žinomas muzikines sritis: Oksitanijos trubadūrų ir Turkijos klajoklių bardų aşık tradicijas. Šį trio sudaro Sam Karpienia (Prancūzija), Ulaş Özdemir (Turkija) bei Wassim Halal ( Libanas ) – muzikantai trykštantys energija, nesustabdomu veržlumu bei kuriantys labai galingą muziką.

Išskirtinėje Forabandit kūryboje išaukštinama turtinga Oksitanijos (Prancūzijos, Italijos, Ispanijos ir Monako dalis) bei Anatolijos (Turkija) regionų poezija. Rafinuotos oksitanų trubadūrų lyrikos tradicijas šiuolaikiškai įamžina Sam Karpienia, o jo gilų ir prikimusį balsą papildo Ulaş Özdemir dainų, perteikiančių aşık muzikos paveldą, aidas. Su dainomis subtiliai susiliejantys Laurent Halal mušamųjų instrumentų ritmai Oksitanijos bei Anatolijos poeziją atskleidžia Viduržemio jūros muzikos fone. Forabandit kūriniuose turkiškos lyrikos sklandumas žaviai kontrastuoja su oksitanišku šiurkštumu ir net rokeriška energija.

Forabandit
Šis projektas gimė 2009 m. kūrėjams užmezgus kontaktus tarptautiniuose festivaliuose. Nuo tada didinguose Marselio bei Stambulo uostuose prasidėjo koncertai ir muzikinės dirbtuvės, 2011 m. galutinai suformavę grupę Forabandit.

Trio pavadinimas Forabandit yra paimtas iš oksitanų kalbos žodžio forabandi, reiškiančio „buvimą atmestam“ – atlikėjų kūryboje didelę svarbą turi oksitanų ir alevitų pasaulėžiūra, kuri Prancūzijos bei Turkijos valdžios buvo laikoma eretiška. Žodis „bandit“ taipogi atitinka grupės manifestą – į poeziją ir muziką žiūrėti su „bandito“ laikysena.

Pirmajame trio albume pavadinimu Forabandit (2012 m.) dominuoja asik poetų ir oksitanijos trubadūrų lyrika socialinio protesto, įkalinimų bei meilės temomis. Antrajame ir naujausiame albume „Port“ (2014 m.) daugiausiai skamba originali šių atlikėjų kūryba, savita modernaus pasaulio trubadūrų ir asik poezijos interpretacija. Jame skambančios meilės ir tremties temos perteikia Stambulo bei Marselio uostų gyvenimo ritmą, o tikri įvykiai supinami su vaizduote, mistiškais kūriniais.

Trio narys Sam Karpienia (mandocello, vokalas) savo unikaliu balsu ir poetine jėga yra transformavęs Marselio muziką. Jo įkvėpimo šaltinis yra oksitanų tradicijos, tačiau kūryboje Sam Karpienia jas perteikia su visai nebūdinga, vakarietiškam rokui artima energija. Jo dainavimo stilius primena svaiginantį rebetiko (graikų miestiečių liaudies muzika), ugningą flamenko ir perteikia džiaugsmingą naujųjų oksitanų įžūlumą. Nors Sam Karpienia jau daugiau nei dešimt metų kuria muziką, įkvėptą oksitanų tradicijų, tačiau orientuojasi į šiuolaikinę kūrybą naujai ją pritaikydamas įvairiuose muzikiniuose projektuose. Šis menininkas yra grojęs kartu su grupėmis „Dupain“ ir „Gacha Empega“.

Muzikantas ir etnomuzikologas Ulaş Özdemir (bağlama, vokalas) iš Turkijos yra žymus tradicinių alevitų – bektašių muzikos instrumentų dede sazı, bağlama atlikėjas bei dainininkas. Jis yra koncertavęs ir išleidęs albumus drauge su Ali Akbar Moradi, Kayhan Kalhor, Azam Ali bei Niyaz. 1997 – 2010 m. Ulaş Özdemir dirbo muzikos prodiuseriu ir „Kalan Müzik“ gamybos direktoriumi. Jis įrašė kelis solo albumus bei kompiliacijas, sukūrė muziką filmui, parašė daugybę turkų muzikos aranžuočių skirtų įvairiausioms kultūroms ir instrumentams. Šiuo metu jis siekia daktaro laipsnio tyrinėdamas alevitų – bektašių muziką, veda paskaitas universitete ir pasirodo su savo projektais.

Wassim Halal ( darbuka, perkusija ) muzikai įtaką padarė Libano populiaroji muzika ir ryšys su dabkeh muzika, kuri leido susipažinti su tradicine turkiška muzika. Gilindamasis į šio regiono muziką, jis atrado turkų čigonų, turkų folklorinę bei improvizacinę muziką. Atlikėjas domisi įvairiai improvizacine muzika, muzikos ritmais, kas jo kuriamam skambesiui suteikia įvairumo.

Forabandit – tai trijų dinamiškų atlikėjų draugystė, per laisvus bei spontaniškus muzikinius tyrinėjimus pakylanti virš margos Viduržemio jūros visatos ir kurianti netikėtas staigmenas. Draugėn sutekančios ypatingų spalvų melodijos, netikėta kūrinių struktūra, ritminė ir vokalinė darna bei psichodelinio roko užuomazgos kuria išskirtinę Forabandit estetiką.

Koncertai:
Vasario 26d. 20val. Kauno nacionalinis dramos teatras, Kaunas
Vasario 28d. 18val. Šv.Kotrynos bažnyčia, Vilnius

Bilietai www.bilietai.lt
Daugiau info www.gmgyvai.lt
Dalyvauti

Su ISIC 20% pigiau!

Tau gali būti įdomu: