Kiek kainuoja studijos JAV, Australijoje, Kinijoje, Kanadoje ir Brazilijoje?

Studijos Jungtinėse Amerikos Valstijose, Australijoje, Kinijoje, Kanadoje ar Brazilijoje vilioja daugelį nebetelpančių Europos rėmuose, ieškančių globalesnės aplinkos bei multikultūriškesnės bendruomenės. Tačiau dažnai finansinis aspektas tampa demotyvuojančiu faktoriumi. Nutariau pasidomėti, kiek kainuotų studijos ir pragyvenimas šiose šalyse.

Žinoma, pateikiamos sumos yra apytikrės ir gali kisti priklausomai nuo studijų programos bei vietos, kurioje įsikūręs universitetas (kainos pateikiamos JAV doleriais: 1 USD = 2,73 LTL. Kanados ir Australijos doleriai perskaičiuoti JAV doleriais, kad būtų galima palyginti).

Studijos Jungtinėse Amerikos Valstijose

Išsiaiškinau, kad studijos JAV gali kainuoti nuo $560 iki $55 000 per metus (kainos pateiktos remiantis topuniversities.com). Kodėl toks neįtikėtinai platus kainų diapazonas?

Pirmiausia, didžiulis kainų skirtumas vyrauja tarp valstybinių ir privačių mokslo institucijų. Ketveri studijų metai privačiame Amerikos universitete vidutiniškai kainuoja $28 500 per metus. Tačiau studijų kainos geriausiuose šalies universitetuose gerokai viršija vidurkį. Pavyzdžiui, Harvardo, Stanfordo, Prinstono ar Jeilio universitetuose vienerių mokslo metų įkainiai siekia $45 000. Nepamirškite papildomų išlaidų – apie $8 000 nuomai, $5 000 maistui, $800 knygoms bei $1 500 kitoms išlaidoms – štai jums ir $55 000 per metus.

Išleisti tokią sumą ketverius metus iš eilės daugeliui studentų yra taip pat realistiška kaip jodinėti vienaragiu. Tačiau yra ir kitas kelias – valstybiniai universitetai, kurių kainoraštis skiriasi priklausomai nuo to, ar esi tos valstijos gyventojas, ar atvykėlis iš kitos JAV valstijos, kitos šalies.

Studijos Jungtinėse Amerikos Valstijose
Lietuviui ketveri studijų metai valstybiniame Amerikos universitete vidutiniškai kainuotų $20 770 per metus. Bet žinant, kokia klaidinanti būna statistika, svarbu paminėti, kad net 44% JAV studentų už bakalauro studijas moka mažiau nei $9 000 per metus. Visgi pats ekonomiškiausias pasirinkimas yra dviejų metų studijos bendruomenės, techniniame ar profesiniame koledže, kur studijų metai vidutiniškai kainuoja $2 527 (nors yra galimybė mokytis ir už $560 per metus).

Neskubėkite išsigąsti: dėl stipendijų ar gaunamos finansinės paramos, studentų mokama suma dažnai skiriasi nuo oficialios studijų kainos. Pavyzdžiui, Kalifornijos universitetas Los Andžele teigia, kad daugiau nei 50% jų bakalauro studentų gauna finansinę paramą, kurios vidurkis siekia net $17 000 per metus. Įdomu tai, kad kartais studentas prestižiniame privačiame universitete dėl gaunamos finansinės paramos moka mažiau nei mokėtų valstybiniame koledže, kuris finansinei paramai skiria mažiau lėšų.

Ar žinojote, kad Dartmuto koledžas, Amhersto koledžas, Masačusetso technologijos institutas (MIT), Harvardo, Jeilio bei Prinstono universitetai taiko „aklo poreikio” („need-blind” ) politiką? Tarkim, tu įstojai į Harvardo universitetą, bet neturi lėšų susimokėti už studijas. Tokiu atveju bus apskaičiuojamos tavo tėvų metinės pajamos ir jeigu jos nesiekia $65 000, universitetas padengs tavo studijų išlaidas, o kartais net apmokės ir skrydžius namo pas mamą.

Nuo 2012 m. Bostone gyvenanti ir prestižiniame Berklio muzikos koledže studijuojanti Simona Smirnova atvirauja, kad jos kasdienybė yra kova už išlikimą tikrąja to žodžio prasme:

„Koledžas man skyrė nemažą stipendiją didžiajai daliai studijų kainos, tačiau net ir labai nedidelis procentas studijų kainos yra labai sunkiai įveikiamas. Man padeda daug žmonių. Vykdžiau paramos akciją, kurios metu žmonės galėjo aukoti pinigus internetu. Sulaukiau labai daug palaikymo, paskatinimo. Labai daug paramos gavau iš Ateitininkų organizacijos narių, Lietuvių fondo JAV. Kiekvienas semestras – tai iš naujo didžiulis iššūkis, kurį palydi begalė paramos ieškojimo laiškų, stipendijų formų, paskolų, skolų ir panašiai“.

Problematiška yra tai, kad JAV įstatymai neleidžia dirbti už koledžo ribų, o už bet kokio tipo uždarbį deportuotų atgal į Lietuvą mažiausiai 10-iai metų. Simona pasakoja, kad koledže suteikiama galimybė dirbti 10–20 valandų per savaitę už minimalų atlyginimą. Iš viso tai sudaro 300–500 dolerių per mėnesį. Už tokią sumą galima sumokėti pusę mėnesio nuomos.

„Pritariu, kad studijuoti ir gyventi JAV yra labai prabangus malonumas, lydimas nemažų kompromisų su savo paties gyvenimu ir sprendimais. Tai neretai alkana, griežtai disciplinuota ir labai sunki kova už išlikimą, maistą, batus ar stogą virš galvos. Būtent to ir tikėjausi prieš atvykdama. Tėvų paramos neturinti studentė geriausiame pasaulyje prestižiniame muzikos koledže, kur studijos kainuoja tūkstančius dolerių. Ar galėjo būti kitaip? Dėl didelių tikslų reikalingos didelės aukos“, – ryžtingai teigia Simona.

Studijos Kinijoje

Pastaruosius metus kinų kalba linksniuojama kaip ateities verslo kalba, o ir studentų išvykstančių studijuoti į Kiniją kasmet vis daugėja. Svarstai, kiek kainuotų gyvenimas ir studijos Kinijoje? Pradėkime nuo paraiškos teikimo, kurios kaina svyruoja nuo $60 iki $150. Kitos išlaidos prieš išvykstant: sveikatos patikrinimo medicininė pažyma, kurios reikalauja Kinijos universitetai, viza ir lėktuvo bilietai.

Studijų kainos svyruoja nuo $3 300 iki $9 900 per metus, o nuomos kaina – apie $200-300, priklausomai nuo to, kur gyveni. Pragyvenimo išlaidos taip pat reliatyviai žemos: didesniuose miestuose išleistum apie $200-500 per mėnesį, o mažesniuose galima išgyventi ir su mažesne suma kišenėje.

Studijos Kinijoje
Kinijoje studijavęs lietuvis Agnis Belte pasakoja: „Tiesą sakant, įstoti į Kinijos universitetą per centralizuotą stojimų į universitetus sistemą CUCAS yra juokų darbas. Tereikia per 5 min. užpildyti anketą apie save, sumokėti apie 50 JAV dolerių „application fee“ ir išsiųsti. Į kinų kalbos programą gali patekti praktiškai bet kas, tereikia būti geros sveikatos ir dažniausiai ne vyresniam nei kokie 65 metai. O ir kaina studijų labai nesikandžioja. Kinų kalbos programa pusmečiui kainavo apie 3600 litų. Verta paminėti, kad stipendijų yra tiek daug, kad tik maža dalis studentų iš tiesų moka už savo studijas. Taigi, įstojau, atsiuntė didelį voką su visokiais niekučiais. Teko eiti pasidaryti visokių sveikatos tyrimų, kad Kinijos ambasada duotų studento vizą. Pasidariau, sumokėjau 42 JAV dolerius už vizą ir praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje jau skridau į Šanchajų“.

Studijos Australijoje

Dar viena patraukli šalis studijuoti ir gyventi – Australija, viliojanti savo saule, gamtos grožiu bei stabilia ekonomika. Pabaigti studijas Australijoje ir susirasti gerai apmokamą darbą pagal specialybę norėtų galybė jaunų žmonių.

Šioje egzotiškoje šalyje universitetinių studijų kaina prasideda nuo $18 000 per metus. Jeigu tokia suma gąsdina, galima vietoj universiteto rinktis koledžą, kur metinė studijų kaina prasideda nuo $4 000 dolerių (bet gali siekti iki $20 000). Svarbu paminėti, kad atsimokius 2 metus koledže, užsiskaito metai (kartais – pusantrų metų) universitetinių studijų, t.y. tie patys kreditai mažesne kaina. Mėnesio išlaidos: būstui – $600, maistui – $240, transportui – $60. Papildomos išlaidos: vizos mokestis – $540, sveikatos patikrinimas Lietuvoje – $160, privalomas draudimas – $1240, skrydžio bilietas į vieną pusę – $1000.

Studijos Australijoje
Pasak projekto „Svajonių Australija” įkūrėjo Artūro Mickaus, prieš 4 metus išvykusio studijuoti į Australiją, į aukštąsias mokyklas patekti tikrai nesudėtinga, bet reikia būti išlaikius IELTS egzaminą mažiausiai 6,5 balo (koledžai prašo tik 5,5 IELTS balo).

Artūro Mickaus teigimu, pasirenkant studijas koledže preliminariai reikia turėti apie 17 000 Lt: „Šios sumos pakanka nusipirkti bilietui į vieną pusę, vizai, draudimui, transporto bilietams, nuomai ir maistui bei pačioms studijoms dviem mėnesiams. Per tą laiką tikrai įmanoma susirasti darbą“.

Studijos Kanadoje

Kokybe paremta Kanados švietimo reputacija vertinama visame pasaulyje, o Kanados universitetai priskiriami prie geriausių pasaulyje. Teigiama, kad po studijų, daugiau nei 90% Kanados koledžų studentų įsidarbina pagal baigtą specialybę per šešis mėnesius nuo studijų baigimo.

Priklausomai nuo aukštosios mokyklos ir studijų programos, užsienio studentams mokslas Kanadoje vidutiniškai kainuoja apie $14 000. Tačiau, tiek Kanados piliečiai, tiek studentai iš užsienio gali gauti stipendijas.

studijos Kanadoje
Gyvenimas Kanados aukštųjų mokyklų studentų bendrabučiuose kainuoja nuo $200 iki $1 000 per mėnesį; jei į nuomą įskaičiuojamas ir maitinimas – nuo $300 iki $1 400 per mėnesį. Tačiau reikia turėti omenyje, kad vietų skaičius studentų bendrabučiuose yra ribotas. Už kambario nuomą bute sumokėtumėte nuo $250 iki $650 per mėnesį, o už buto nuomą – nuo $350 iki $1 400 per mėnesį. Pragyvenimui Kanadoje reikėtų skirti apie $800 per mėnesį.

Studijos Brazilijoje

Suvilioti kaitrių paplūdimių ir salsos ritmo, o galbūt nugirdę apie vis sparčiau augančią šalies ekonomiką, studentai drąsiai kraunasi lagaminus ir išvyksta studijuoti į Braziliją.

Užsienio studentams studijos Brazilijoje kainuoja apie $2 000 per metus. Kita vertus, yra daug valstybinių universitetų, kuriuose už mokslą mokėti nereikia (apmokestinamas tik paraiškos teikimas).

Studijos Brazilijoje
Kambario nuomos kaina svyruoja nuo $70 iki $140 per mėnesį. Už pensionata (kambarys ir maistas) sumokėtumėte nuo $140 iki $300, o įrengto buto nuoma kainuotų apie $200-800 priklausomai nuo miesto, kuriame gyvenate.

Palyginus su kitomis Pietų Amerikos valstybėmis, Brazilijoje pragyvenimo išlaidos (t.y. maistas, gėrimai, viešasis transportas ir pan.) didesnės.

Straipsnio autorė Eglė Raustė

euroblogas

Tau gali būti įdomu: