Studijos užsienyje nuo A iki Z

Renkantis studijuoti užsienyje, informacijos gausa gali ne tik padėti, bet ir suklaidinti, todėl norim tau padėti – čia rasi visą studijų užsienyje pradžiamokslį nuo A iki Z, kad šioje informacijos jūroje nepasimestum ir viskas neatrodytų taip sudėtinga! Mes įsitikinę, kad kuo geriau būsi informuotas apie visus praktinius studijų ir gyvenimo svetur aspektus, tuo mažiau baimės ir nerimo bus. Mūsų tikslas – padaryti Tavo stojimą kaip galima paprastesnį ir malonesnį, todėl ir sukūrėme šią trumpą instrukciją.

 26932693

BAKALAURO STUDIJOS UŽSIENYJE

Į bakalauro studijų programas gali stoti visi, baigę mokyklą arba besimokantys dvyliktoje klasėje.
Stojimo procesas susideda iš 3 etapų:

 1. Studijų programos pasirinkimas.
 2. Elektroninės stojimo anketos pildymas.
 3. Anglų kalbos žinių patvirtnimas.

 

Pirmasis etapas: studijų programos pasirinkimas

Tai – kone svarbiausias etapas iš visų. Tavo pasirinkimas ne tik nulems, ką Tu veiksi ateinančius 3-4 metus, tačiau taip pat padarys didelę įtaką Tavo ateities karjerai, todėl savo pasirinkimą tikrai verta labai nuodugniai apgalvoti. Kastu paruošė keletą naudingų patarimų, kaip išsirinkti studijų programą, tinkamiausią būtent Tau.

 

Antrasis etapas: elektroninės stojimo anketos pildymas

Išsirinkus norimas programas reikia užsiregistruoti Kastu puslapyje. Užsiregistravus Tau bus sukurta stojimo anketa, kurią reikės užpildyti. Įsijungęs savo anketą viršutiniame dešiniame kampe rasi failą, pavadinimu „Stojimo instrukcija“ – ją perskaitęs susipažinsi su anketa ir sužinosi, kaip tiksliai ir sėkmingai ją užpildyti. Jeigu pildant anketą kyla kokių nors klausimų ar sunkumų – kreipkis į Kastu konsultantus.
Prisijungus prie anketos, tau reikės pridėti visas norimas programas ir jas išdėlioti prioritetiškai.
Anketoje Tavęs bus paprašyta įvesti pagrindinę informaciją apie save, savo išsilavinimą, savo papildomą patirtį, bei informaciją apie kalbas, kurias moki ir anglų kalbos testą, kurį ketini laikyti. Taip pat reikės įkelti keletą dokumentų:

 • Nuotrauką – tai nebūtinai turi būti dokumentinė nuotrauka, tačiau ji turėtų būti kiek formalesnė – nuotraukoje turėtum būti tik Tu (be kitų žmonių), turi būti aiškiai matomas Tavo veidas.
 • Asmens dokumentą – gali pridėti arba pasą, arba ID kortelę. Iki dokumento galiojimo termino pabaigos turėtų būti likę bent 2 metai.
 • Pažymių išrašą/Brandos atestatą – jei dar nesi baigęs mokyklos, būtina prisegti pažymių išrašą. Smulkesnę informaciją kaip pildyti išrašą ir kada jis reikalingas, rasi čia. Jei jau esi baigęs mokyklą, išrašo nereikia, užtenka prie papildomų dokumentų prisegti savo Brandos atestatą (abu lapus atskirai). Jei siunti anketą besimokydamas dvyliktoje klasėje, atestatą reikės prisegti vėliau, kai tik jį gausi.
 • Motyvacinį laišką – motyvacinis laiškas yra rašomas šaliai. Jei vienoje šalyje pasirinkai keletą aukštųjų mokyklų ir programų, jį reikėtų rašyti taip, kad tiktų visiems Tavo pasirinkimams. Jei rinkaisi studijų programas keliose šalyse, reikės įkelti kelis motyvacinius laiškus. Dėmesio! Jeigu stojate į skirtingas studijų programas toje pačioje šalyje ir norite kiekvienai programai parašyti individualu motyvacinį laišką, galite tai padaryti, tačiau ši sąlyga negalioja stojantiems į Didžiosios Britanijos aukštąsias. Aukščiausiojo prioriteto motyvacinį turite įkelti į skiltį „Mottivational letter“, o žemesnių prioritetų motyvacinius galite įkelti į skiltį „Documents“ –> „Aditional documents“. Keldami papildomus motyvacinius turite parašyti universiteto ir programos, kurioms adresuojamas konkretus motyvacinis laiškas, pavadinimus. Patarimų, kaip rašyti motyvacinį laišką, rasi čia.
 • Rekomendacinį laišką – gali įkelti iki trijų rekomendacijų, tačiau vienos visiškai pakanka. Bent vienas rekomendacinis laiškas turėtų būti parašytas žmogaus, kuris pažįsta Tave iš akademinės pusės t.y. mokytojo, tačiau taip pat gali prisegti darbdavio ar užsiėmimų, kuriuos lankai, vadovo rekomendaciją. Šalia rekomendacijos turėtų būti pateikti rekomenduojančio žmogaus kontaktiniai duomenys. Patarimų, kas turėtų būti įtraukta į rekomendaciją, rasi čia.
 • Papildomus dokumentus – jei turi dokumentų, liudijančių kokius nors pasiekimus, kurie, Tavo nuomone, galėtų padėti Tavo stojimui, gali prisegti ir juos. Tai gali būti laimėtas konkursas, išklausyti kursai ir t.t. Dokumentuose minima veikla turėtų būti tiesiogiai susijusi su Tavo pasirinkta studijų programa.
 • Darbų pavyzdžius – stojantiems į menų programas gali reikėti atsiųsti savo darbų pavyzdžius arba atlikti specialią stojimo užduotį, apie tai Tu būsi informuotas stojimo proceso metu.

Anketą užpildyti ir išsiųsti reikia iki stojimo termino pabaigos, todėl svarbu iš anksto pasitikrinti stojimo kalendoriuje iki kada Tau reikia tai padaryti. Stojant į bakalauro studijų programas Anglijoje ir Škotijoje anketą reikia išsiųsti iki sausio 10 dienos, stojant į bakalauro studijų programas Danijoje, Nyderlanduose ir Švedijoje – iki kovo 1 dienos. Išsiuntus anketą Tau bus sugeneruota sąskaita anketos administraciniam mokesčiui apmokėti. Mokesčio dydis priklauso nuo Tavo pasirinktų šalių. Daugiau apie administracinį anketos mokestį gali paskaityti čia.

Stojimo proceso metu visada turi galimybę papildyti savo programų sąrašą naujais prioritetais. Jeigu Tu išsiunti anketą iki sausio 10 dienos į Anglijos ir Škotijos aukštąsias mokyklas ir vėliau nusprendi, kad nori pamėginti stoti ir į kitą šalį, iki kovo 1 dienos gali pridėti papildomas studijų programas ir tuomet Tavo anketa iškeliaus ir ten. Jei jau sausio mėnesį esi apsisprendęs stoti į kelias šalis, gali siųsti anketą su visomis norimomis studijų programomis iki sausio 10 dienos ir Tavo anketa laiku pasieks visas aukštąsias visose Tavo pasirinktose šalyse. Atkreipk dėmesį, kad net jeigu anketą su studijų programomis Danijoje, Švedijoje ar Nyderlanduose išsiųsi iki sausio 10 dienos, atsakymo iš jų anksčiau nei kiti Tu negausi, kadangi aukštosios kandidatus svarstyti pradeda tik po deadline‘o, kai jau turi visų norinčių stoti anketas.

 

Trečias etapas: Anglų kalbos žinių patvirtinimas

Anglų kalbos testas skirtas patikrinti stojančiųjų anglų kalbos žinias ir įgūdžius.

Yra trys būdai tai padaryti:

 1. Išlaikyk nemokamą Kastu anglų kalbos testą.
 2. Išlaikyk anglų kalbos Brandos egzaminą ir/arba mokykis anglų kalbą B2 lygiu mokykloje bei turėk reikiamą vidurkį.
 3. Išlaikyk IELTS/TOEFL testą

Kokio anglų kalbos žinių patvirtinimo reikalauja būtent tave sudominęs universitetas rasi ČIA.

Didžioji dauguma Kastu universitetų Danijoje, Nyderlanduose ir Anglijoje pripažįsta 1 arba 2 patvirtinimo būdą!

Beje, anglų kalbos žinių lygį reiks patvirtinti po stojimo anketos išsiuntimo;)

Stojant į Nyderlandus užtenka mokytis anglų kalbą mokykloje ir išlaikyti anglų kalbos brandos egzaminą.

 

Stojimo pabaiga: laiškas iš aukštosios mokyklos

Po anketos išsiuntimo – pavasario pabaigoje-vasaros pradžioje sulauksi laiško iš aukštosios mokyklos. Tikslus laikas, kada ateis laiškas, priklauso nuo universiteto bei nuo stojančiųjų srauto – jei yra itin daug stojančiųjų, laiškas gali ateiti vėliau nei žadėta. Tačiau jei nesulauki laiško – panikuoti neverta. Atsakymo sulaukia visi stojantieji. Net jeigu Tu nebūsi priimtas, aukštoji apie tai informuos, todėl jei dar negavai jokio laiško, tai nereiškia, kad buvai nepriimtas, tai tiesiog reiškia, kad svarstymas dar nesibaigė.
Kai svarstymas bus baigtas, gali gauti vieną iš trijų laiškų:

 • Sąlyginis priėmimo laiškas – kuriame bus nustatytos sąlygos, kurias įvykdžius Tu būsi priimtas. Paprastai sąlyginis laiškas siunčiamas tiems, kurie stoja dvyliktos klasės pabaigoje ir dar nėra baigę mokyklos – dažniausiai keliama sąlyga įgyti brandos atestatą, kadangi aukštoji negali galutinai Tavęs priimti, kol Tu nebaigei mokyklos. Taip pat, jei atsakymą gauni anksčiau, nei išlaikai anglų kalbos testą, viena iš sąlygų gali būti, kad Tu išlaikytum testą. Jei Tu išpildai visas nurodytas sąlygas, Tavo priėmimas yra užtikrintas, savo vietą Tu prarastum tik tuo atveju, jei neišpildytum sąlygų.
 • Galutinis priėmimo laiškas – jei Tu atsiuntei visus dokumentus, jau esi pabaigęs mokyklą ir išlaikęs anglų kalbos testą, gausi galutinio priėmimo laišką, kuris reiškia, kad Tavo priėmimas jau yra galutinis ir Tu gali ruoštis išvykimui.
 • Atmetimo laiškas – liūdniausias laiškas iš visų, kuriuo informuojama, kad Tu nebuvai priimtas. Tačiau jį gavus labai nusiminti neverta, kadangi Tavo anketa bus siunčiama sekančiam prioritetui. Paprastai studentai, kuriuos atmeta pirmas prioritetas yra priimami į vieną iš žemesnių prioritetų, taigi sulaukus atmetimo laiško tikrai neverta palaidoti visų vilčių studijuoti užsienyje.

Jei gausi priėmimo laišką (kad ir sąlyginį), jau verta pradėti ruoštis studijoms ir visų svarbiausia – pradėti būsto paieškas. 

 923

STOJIMAI Į OLANDIJĄ

Mokslas Nyderlanduose Europos Sąjungos piliečiams kainuoja €2006 metams – tai yra lengvatinė suma, didžiąją dalį programos kainos padengia šalies vyriausybė, o studentas sumoka tik tai, kas lieka. Be to, Nyderlanduose dirbant yra galimybė gauti valstybės teikiamą paramą siekiančią iki € 378. Su šia finansine parama taip pat gaunama ir galimybė visu viešuoju transportu šalyje naudotis nemokamai. Taip pat galima pasiimti paskolą, siekiančią €1061 per mėnesį, lengvatinėmis sąlygomis.

 • Nyderlandų aukštosios nekreipia dėmesio į stojančiųjų pažymius ar egzaminų rezultatus, todėl įstoti gali ir tie, kurie neturi idealių pažymių tačiau turi daug noro ir užsidegimo mokytis.
 • Nyderlandų aukštosios nemažą dėmesį kreipia į stojančiojo asmenines savybes ir motyvaciją, todėl patartina daug dėmesio skirti motyvacinio laiško rašymui (paspaudęs ant nuorodos, rasi visą informaciją, kaip rašyti motyvacinį ir ko jame vengti). Taip pat naudinga gauti kuo geresnę ir išsamesnę rekomendaciją (paspausk ant nuorodos ir sužinok praktinius patarimus, kaip ir ką patartina rašyti rekomendacijoje).
 • Nors anglų kalbos testas stojant į Nyderlandus nebėra privalomas, Kastu teikia galimybę visiems norintiems laikyti Kastu testą. Papildomai pasimokyti kalbos ir pasitikrinti savo žinias tikrai patartina, kad būtumėte kuo geriau pasiruošę būsimoms studijoms.

 

STOJIMAI Į ANGLIJĄ

Nors mokslas Anglijoje ir kainuoja, tačiau visiems Europos Sąjungos piliečiams teikiama paskola, kuri padengia visą studijų kainą. Svarbiausia dėl paskolos kreiptis iš anksto ir galėsi mokytis kone nemokamai. Paskola teikiama labai palankiomis sąlygomis, todėl jos bijoti tikrai nereikia. Visas detales apie paskolos teikimo sąlygas gali sužinoti čia.

 • Daugeliu atvejų pakanka tik pažymių vidurkio, egzaminų rezultatų nėra prašoma.
 • Be abejo, svarbu parašyti stiprų motyvacinį laišką ir gauti kaip įmanoma geresnę rekomendaciją.
 • Kai kurios Anglijos aukštosios gali paprašyti ir pažymių vidurkio, bet labai neišsigąsk, net ir tos, kurios prašo, dažniausiai reikalauja turėti 7 ar 8.
 • Stojimas į Anglijos universitetus per Kastu yra nemokamas, nereikės mokėti UCAS mokesčio, (sutaupysi ~30€).
 • Stojant į kai kurios Anglijos universitetus būtina išsilaikyti IELTS arba TOEFL anglų kalbos testą (šiam reikalavimui yra išimtys).

 

STOJIMAI Į DANIJĄ

Danijos Karalystės aukštojo mokslo institucijose mokslas yra nemokamas. Kastu Danijoje bendradarbiauja su 14 aukštųjų mokyklų ir gali Tau padėti nesunkiai įstoti.Su viena Kastu online stojimo anketą, gali stoti į 8 Danijos aukštąsias/studijų programas. Stojant į daugumą mūsų atstovaujamų aukštųjų Danijoje užtenka išlaikyti nemokamą Kastu anglų kalbos testą. Stojimas į Daniją per Kastu – nemokamas.

 • Danijos aukštosioms mokykloms itin svarbi Tavo motyvacija bei asmenybė, todėl būtina parašyti kokybišką motyvacinį laišką ir pasirūpinti geru rekomendaciniu laišku iš mokytojo ar dėstytojo! Patarimus, kaip rašyti motyvacinį gali rasti čia.
 • Būtina išsilaikyti anglų kalbos testą. Stojant į bakalauro studijų programas gali laikyti Kastu anglų kalbos testą (jis nemokamas) – jį pripažįsta visos Danijos aukštosios mokyklos (išskyrus Aarhus University Herning).
 • Dar vienas iš išskirtinių Danijos aukštųjų reikalavimų, stojant į Bakalauro studijas – dalykų išklausytų valandų skaičius. Danijos aukštosioms nėra svarbūs Tavo pažymiai ar valstybinių egzaminų balai, tačiau stodamas būtinai turi pateikti 10, 11 ir 12 klasės dalykų išklausytų valandų skaičių. Todėl stojant į Bakalauro studijas, prie Kastu anketos Tau reiks pridėti užpildytą Pažymių išrašą.

 

IŠSIRINKAU STUDIJŲ PROGRAMĄ, KĄ DARYTI DABAR?

1. Užpildyk KASTU online stojimo anketą (plačiau)
2. Įkelk į anketą stojimui reikalingus dokumentus
3. Lauk atsakymo ir kraukis lagaminą!

 

Kita informacija apie studijų programos paieškas, finansus, stojimo reikalavimus ir patį stojimo procesą, apgyvendinimą, draudimą, kelionę iki pasirinktos šalies bei visų reikalingų dokumentų tvarkymą gali rasti čia: https://www.kastu.lt/svarbu/stojimas123

 

Šaltinis: kastu.lt

 

Tau gali būti įdomu: