19 patarimų, kuriuos privalo žinoti kiekvienas pirmakursis

Esi pirmakursis? Tuomet turime Tau išskirtinę kolekciją pačių geriausių, atrinktų ir susistemintų  patarimų. Be jokių bla-bla-bla.

DĖMESIO: tekstas labai ilgas, bet geriau perskaityti vieną ir žinoti viską, negu paskui daryti klaidas, tiesa?

#AŠ PIRMAKURSIS NR.1 Perprask sistemą

Nėra nieko svarbiau, kaip būti apdairiam pradžioje, ypač jeigu esi pirmakursis. Eik į visas pirmąsias paskaitas ir seminarus, domėkis, kokia atsiskaitymo tvarka, kada numatomi koliai, egzaminai, kiek pristatymų, projektų ir iki kada reikės padaryti. Kiekvienas dėstytojas turės skirtingus reikalavimus. O dėstytojai keisis dažniausiai kas pusmetį. Būtinai apsilankyk bent keliuose pirmuose kiekvieno dėstytojo užsiėmimuose.

#AŠ PIRMAKURSIS NR. 2 Lankomumas yra BIG DEAL

Kiekvienas pirmakursis semestro pradžioje demonstruoja pavyzdinį lankomumą, tačiau studijoms įsibėgėjus, viskas ima keistis.  Pagunda dar pasnausti ir neiti į vieną ar kitą paskaitą kils ne kartą, pažadam. Bet gudrybė ta (galėjo ir mums tai kas nors anksčiau pasakyti), kad net jeigu visą semestrą būsi visiškas grybas, negabus, neįsitrauksi į diskusijas ir Tavo pristatyti projektai nebus geriausi grupėje, suvedant galutinius semestro rezultatus, visus užsiėmimus lankęs studentas visada gaus geresnį įvertinimą, nei jų nelankęs. Kartais dėstytojai sako, kad lankomumas jiems nėra labai svarbus. Bet semestro gale ar per egzaminą visada kažkaip įsimena tas pirmakursis , kuris lankėsi paskaitose dažnai.

#AŠ PIRMAKURSIS NR.3 Įsitrauk į veiklas

Labai dažnai draugystės, užmegztos studentavimo metais, išlieka visą gyvenimą. Kuo Tavęs daugiau visur, tuo daugiau draugų buriasi aplink. Pirmiausiai, tikrai net nesvarstyk, ar eiti į grupės pasisėdėjimo vakarušką, cementofkę ar betonofkę – tai būtina, net jei dabar atrodo kitaip. Dar daugiau, Tavo aukštojoje mokykloje tikrai yra milijonas įvairiausių būrelių: šokių, sporto, muzikos, fotografijos, lyderystės, viešojo kalbėjimo, užsienio kalbų (jų čia, beje, paprastai gali mokytis pigiau ar net nemokamai). Domėkis, dalyvauk, bendrauk ir išnaudok visas Tau suteikiamas galimybes! Vėliau tokių gerų sąlygų tikrai niekada nebeturėsi. Beje, savanorystė ar nemokama praktika irgi žiauriai skaitosi. Kodėl? Nes ieškodamas normalaus darbo skųsiesi, kaip neteisinga, kad visur reikia patirties. Spėk, kuris kandidatas bus pranašesnis: su kažkokia darbine patirtimi (kad ir pusmečio savanorystės/ praktikos) ar be jokios patirties?

#AŠ PIRMAKURSIS NR.4 Nedirbk pirmus metus

Jeigu turi galimybę, pirmaisiais studijų metais nedirbk. Leisk sau pajausti visus studentavimo privalumus, perprask mokymosi, lankymo ir atsiskaitymų sistemas. Suprasi, kiek laiko iš Tavęs atima kiekvienas iš šių dalykų, kaip formuojasi ir pastovumą įgauna darbotvarkė. Kai žinosi, ko tikėtis, bus daug drąsiau pradėti dirbti ir nereikės verstis per galvą. Mažiau streso ir daugiau miego (arba laiko kitoms veikloms, kurio niekada paskui tiek neturėsi, dirbdamas 8-17 val. kasdien daugybę metų)! O ir šiaip, juk spėsi padirbt – esi dar tik pirmakursis – tam prieš akis – visas gyvenimas! Mėgaukis! Bet tikrai.

#AŠ PIRMAKURSIS NR.5 Išmok konspektuotis

Dažnai pasitaikys, kad dėstytojas bus geraširdis – jis duos visą sąrašą temų ar klausimų, kurie bus/gali būti egzamine. Bėda ta, kad vargu, ar tą sąrašą sudarys vos trys punktai. Veikiau – 30, 50 ar dar daugiau. Vienas mėgindamas perskaityti visą medžiagą apie kiekvieną klausimą užtruksi, švelniai tariant, nemažai laiko. Verčiau elgtis protingai ir pasiūlyti visiems grupėms nariams pasiskirstyti klausimus. Juk kiekvienam sukonspektavus vos po vieną temą, per kelias dienas turėsite visą sutrumpintą medžiagą. Susikurkit bendrą el.paštą/ grupę ir ten visi atsiųskite savo konspektus. Gyvenimas kaip mat pasidarys lengvesnis, nes beliks viską perskaityti!

#AŠ PIRMAKURSIS NR.6 Klausk vyresnio kurso studentų

Patys protingiausi pirmakursiai visada būna tie, kuriems pasiseka užmegzti ryšių su vyresnių kursų studentais. Susipažinkit su savo dalyko aukštesnio kurso studentais ir nuolat palaikykit su jais ryšį. Pirmiausia, jie gali papasakoti daug naudingų dalykų apie tam tikrus dėstytojus, jų „taisykles“ ir egzaminų turinį, atsiskaitymo formas, požiūrį į lankomumą ir tt. Be to, tikėtina, jog jie jau turi paruoštų konspektų, atspausdintų vadovėlių ir kitos vertingos studijų medžiagos. Nukeliaukit pas juos ir po kiekvieno egzamino – draugiški studentai visada pasidalins ir papasakos, kas buvo egzamine. Bereikia užsirašyti ir kitais metais (jie ateis OHO kaip greit) tikėtis to paties. Ar bent žinoti, ko tikėtis bendrai. Patikėk, būna mėgėjų pamėtyt staigmenų per egzaminą. Sharing is caring!

#AŠ PIRMAKURSIS NR.7 Pastudijuok užsienyje

Šiais laikais yra tikrai daug galimybių pasisemti patirties (ir ypač įspūdžių) studijuojant užsienyje. „Erasmus+“ – populiariausia studentų mainų programa Europoje. Čia gali pasirinkti šalį užsienyje ir studijuoti nuo kelių iki 12 mėnesių, gauti iki 700 Eur/mėn. siekiančią stipendiją (priklausomai nuo šalies). Pirmaisiais metais pasidomėk ir antraisiais arba trečiaisiais jau keliauk. Susirasi draugų iš viso pasaulio, kitaip jį pamatysi, užmegsi amžinas sienų nepaisančias draugystes ir vėliau keliausi į svečius ne į Kryžkalnį, o į Milaną. Įgausi pasitikėjimo stiprindamas anglų kalbos įgūdžius, kurie neabejotinai bus reikalingi ieškant jau to normalaus darbo. Ir nebijok „praleisti“ paskaitų, dabar sąlygos sudaromos super geros, jokio vargo patirti neteks, o patirtis bus viena geriausių gyvenime. Jeigu bent truputį kirba mintis „o gal?“, mesk į šalį visus iš baimės kylančius juokingus pretekstus ir go for it!

#AŠ PIRMAKURSIS NR.8 Rašyk baigiamąjį visada

Vienas geriausių patarimų kokius gali kada gauti pirmakursis – rašyk baigiamąjį kiekvieną kartą, kai Tau reikia kažką rašyti. Viena vertus, tam reikia turėti šiek tiek proto – kad iš karto (arba beveik iš karto) sugalvotum, apie ką norėsi rašyti po keturių metų (?!). Jeigu tai atrodo mission impossible, mesk akį į šiemet baigiančių studijas studentų baigiamųjų darbų temas. Pradėjęs mokytis pamatysi, kaip per skirtingus studijų dalykus vis lieti tas pačias temas, tik vis iš kito kampo. Ir kiekvienam iš tų kampų reikia paruošti tai skaidrių pristatymą, tai rašto darbelį, tai dar kokį tyrimą ir pan. Jeigu pradėjęs studijuoti į savo temą gilinsiesi iš tų skirtingų dėstomų dalykų kampų ir ruoši ja paremtus darbus, po keturių metų Tau reikės vos ne suklijuoti viską į vieną ir gims teorinės baigiamojo dalys ir praktinės, porą pašlifavimų, patepsi viską išprususio keturis metus studijavusio studento klijais ir VISKAS! Jokių bemiegių naktų ir BBD. Be to, dėstytojai paprastai vertina studentus, kurie gilinasi į jų dalyką per savo rašto darbo temą ir ją nagrinėja.

#AŠ PIRMAKURSIS NR.9 Nueik į bibliotekos mokymus

Atrodo, negali būt kvailesnio patarimo, tiesa? Taip nebeatrodo, kai reikia padaryt kirvio namų darbus, ar rast atsakymą į klausimą, kurio nėra Google. Ką veikia žmonės per naudojimosi duomenų bazėmis ir biblioteka mokymus? Sužino, kodėl ne visos knygos, kurių ieško, yra bibliotekos lentynose, kur jas rasti, kur rasti marias informacijos apie savo temą, kurios niekada nerasi Google, kaip atrasti ir skaityti mokamus kietus žurnalus, kuriuos Tavo įstaiga prenumeruoja savo studentams, kad šie galėtų naudotis nemokamai, kaip naršyti užsienio universitetų ir tyrimų institutų duomenų bazėse ir sužinoti tai, apie ką nerašo portalai ir visokios Mokslo bazės. Ten esanti medžiaga visada tikra, patikima, autentiška ir net tikėtina, dar negirdėta Lietuvoje. Išsiverti radinius ir turi unikalų turinį!

#AŠ PIRMAKURSIS NR.10 Naudokis studentiškais privalumais

Nors atrodo elementaru, bet kas antras studentas nežino apie privilegijas, kurias jam suteikia šis statusas. Tai parduotuvės, kavinės, pramogų vietos, viešasis transportas, specialūs trumpalaikiai pasiūlymai ir įvairūs renginiai, „studentų dienos“ įvairiausiose vietose, net lėktuvų bilietai bei autobusai užsienyje, muziejai, populiariausios jaunimo susirinkimų vietos ir begalė kitų ypatingų pasiūlymų tik studentams. Viskas, ką reikia padaryti, tai pasidomėti – kad ir paklausti – ar ten, kur esi, netaikoma nuolaida studentams. Tarkime, perki savo Nike‘us Sportlande ir paklausi. O ten su ISIC studento pažymėjimu nuolaida Tavo batams – KABOOM! Perki gėles, eini į pabėgimų, VR kambarius, perki akinius ar kontaktinių lęšių skystį, masažą tėvams vestuvių metinių proga ar helio balionus draugei, užsuki į Hesburger’į kompleksiuko ar ieškai naujų ausinių. Visada pasidomėk – sutaupysi krūvą pinigų!

#AŠ PIRMAKURSIS NR.11 Dalyvauk savivaldoje

Jeigu nori susirast daug draugų (arba kad jie susirastų Tave), kandidatuok į studentų atstovybes. Ten smagu, nes visada pirmas sužinosi apie būsimus renginius, jus pirmus pasieks geriausi pasiūlymai ir naujienos, gandai ir linksmybės. Dar geriau, galėsi realiai prisidėti prie studentų problemų sprendimo ir gyvenimo gerinimo – ne tik akademinio, bet ir studentiško. Ir nors pirma Tau šovusi mintis tikriausiai yra apie tai, koks Tu neypatingas/-a, kad tikriausiai yra šimtai geresnių kandidatų ir tt., guess what? – visi taip galvoja. Jeigu pamėginsi, per galvą tikrai nieks neduos. Bet jei pavyks, tuomet tikrai niekuomet nesigailėsi šio sprendimo. O ir šiaip, juk geriau gailėtis to, ką padarei, nei to, ko nepadarei, tiesa?

#AŠ PIRMAKURSIS NR.12 Mokykis gyvenimui, o ne pažymiui

Net neabejojam, kad sutiksi ne vieną ir ne dešimt studentų, kurie nesupras šito patarimo išminties. Jie vaikysis ir zys kiekvienam dėstytojui, kai netenkins pažymys. Bet netrukus jie patys įsitikins, kad tik kartą iš tūkstančio Tavęs kas nors darbinantis prašys parodyt diplomą su pažymiais. O štai demonstruoti įgūdžius teks kasdien. Kuo daugiau domėsiesi tuo, kas studijose Tave iš tikrųjų domina, tuo lengviau visa tai lys į galvą, pats to nepastebėdamas tapsi profu, nes būsi susirūpinęs ne kokio pažymio kas nors verta, o kiek realiai žinių ir įgūdžių iš to, ką išmokai rytoj galėtum praktiškai pritaikyti savo darbe. Be to, juk pažymių sekimas ir siekimas sukelia tiek daug streso. Ar tikrai nori gražiausius metus praleisti stresuodamas?

#AŠ PIRMAKURSIS NR.13 Susitvarkyk socialą ir el. paštą

Tavo Facebook, Instagram ir kitų socialinių tinklų paskyros studijų metais taps ne tik vienu pagrindinių bendravimo įrankių, bet ir Tavo vizitinėmis kortelėmis, kurios aplinkiniams pasakos, kas esi. Ir ne tik grupiokams ir kursiokams, bet ir dėstytojams bei darbdaviams (ta prasme, rimtai). Su bendraamžiais viskas atrodo kaip ir ok, tiesa? Taip gali nebebūt, kai grupės moksliukai rinksis, su kuo nori daryt bendrą projektą arba kas atstovaus respektabiliose draugijose. Patikėk, bus momentų, kai reikės, kad Tavo reputacija būtų nepriekaištinga. Tada kiekvienas „neskanus“ Tavo postas ar nuotrauka kalbės už Tave be jokio konteksto ir su didžiausia laisve interpretacijai. Elkis apdairiai, prasičekink, ar viskas tvarkoje. Ir dar – nepamiršk turėt normalaus el. pašto adreso, nejuokink liaudies – nerašyk į el. pašto laukelius smygolas13@gmail.com ar voveriuke2003@hotmail.lt. Visuotinas standartas vardas.pavardė@gmail.com tiks kuo puikiausiai.

#AŠ PIRMAKURSIS NR.14 Neplagijuok

Jau vien dėl #12 patarime išvardytų dalykų neverta. Kad dėl to meta iš universiteto irgi turbūt žinai. Kad yra plagijavimo tikrinimo sistemos irgi turbūt yra tekę girdėti. Kad dėstytojai per šitiek metų mintinai žino kiekvieną vadovėlį, iš kurio planuoji nurašinėti sakinius, visus Gūglėj esančius šaltinius ir panašiais blevyzgas turbūt irgi supranti. Iš esmės, tiesiog taip dėstytojui pasakai, kad esi grybas ir dar ne ypač protingas. Na, gal gera naujiena ta, kad Tavo grupiokai tai to tikrai nepastebės, nes jie nežino visų šaltinių. Bet grupiokai karjeros sukurti nepadės, už Tave darbui reikalingų įgūdžių (net ir tų kurie ilgai po studijų atrodys visai nereikalingi) neišmoks, darbo Tau nesuras, ir už buto nuomą susimokėt nepadės. It‘s all on you. Tikrai gali pats padaryt normaliai.

#AŠ PIRMAKURSIS NR.15 Visada turėk atsarginę kopiją

Šitas patarimas galėtų būti įdėtas į visus pasaulio vadovėlius ir vis tiek atsirastų šerlokų, kurie vieną dieną ateis su juodom dejonėm ir pasakos, kaip dingo rašytas darbas ir skųsis visiems. Kas antras pirmakursis daro šią klaidą; vėliau – pasimoko iš savo klaidų. Prisimink, kad jeigu kažką rašai kompiuteryje (savo ar ne savo), yra lengviau kas pastraipą spustelt Ctrl +S, nei paskui netikėtai išsikrovus kompui, dingus elektrai ar išėjus pasivaikščiot dings Tavo darbas. Parašei reikšmingesnį kiekį puslapių – nepatingėk atsisiųst sau į paštą. Bus tikrai taip, kad tai USB pamesi, tai dar bala žino kokie, atrodytų, neįtikėtini, dalykai nutiks, todėl turėk keliose vietose išsisaugojęs tą patį darbą. Būna, kad ateina su USB prieš auditoriją daryt skaidrių demonstracijos ir „uoj, čia neveikia, man neatsidaro“ ir visi laukia. O paklausus, ar savo pašte neturi atsisiuntęs, žmogelis tik trūkčioja pečiais ir krato galvą. Nebūk tas žmogelis.

#AŠ PIRMAKURSIS NR.16 Išmok rašyti be klaidų

Kai pasaulyje atsirado universitetai ir aukštasis mokslas, į tokias mokymo įstaigas galėdavo patekti tik ypač aukštais gebėjimais pasižymintys mokiniai. Šis faktas nulemdavo ir tai, kad ateityje jie susirasdavo respektabilius visuomenėje darbus – tapdavo gydytojais, mokytojais ir pan. Šiandien laikai kitokie. Ir būtent tai labai nepatinka dėstytojams, kurie į universitetą tebežvelgia kaip į įstaigą, kurioje turi mokytis tik gabieji, aukštesnio mokslo siekiantys žmonės. Todėl jeigu Tu atiduosi savo rašto darbą, kuriame yra klaidų, absoliučia didžiąja dauguma atvejų, Tavo darbas gaus mažesnį įvertinimą, nepaisant to, kokį gerą mokslinį atradimą jame plėtosi. Jeigu nori, kad dėstytojas į Tave žvelgtų kaip į sau lygų pašnekovą, vertą jo laiko ir vertinimų, būtinai pasitikrink klaidas prieš atiduodamas darbą. Tikrai pažįsti rašančių be klaidų. Už šokolado plytelę gausi gerą dėstytojo įspūdį apie Tave. Atmink, kad skaitydamas darbą, jis Tavęs gali nė neprisiminti, bet iš rašto darbo pamatys ir nuspręs, ko esi vertas (arba, jeigu darbo mintis gera, kad nusirašei ir pridarei klaidų perfrazuodamas).

#AŠ PIRMAKURSIS NR.17 Nėra kvailų klausimų

Dalykas, kurio gailisi kiekvienas pirmakursis, gailimės visi – kad būtume įsidėję į galvas faktą, jog už klausimą per galvą niekas neduos. Studijų metai būtų buvę daug lengvesni. Paslaptis3000: net jeigu studijų dalykas nėra pats įdomiausias arba jauti, kad tikrai susimausi per egzaminą, naudok klausimų lavinos taktiką – nuolat dėstytojo visko klausinėk. Kuo daugiau, tuo geriau. Dėstytojams patinka susidomėję studentai. Be to, taip išmoksi ir dėstytojas atskleis daugiau, negu šimtąjį kartą monotoniškai pasakodamas tą pačią temą. Jis taip pat ir prisimins Tave (ai, čia tas pirmakursis, kur visada užduoda klausimus ir aktyviai dalyvauja paskaitoje). Tu irgi negalėsi neatsiminti to, ką jis aiškino asmeniškai Tau, todėl žinios į galvą sulys be pastangų ir „kalimo“. Be to, ši taktika tinka ir klausinėjant detalių apie egzaminą ir užduotis namuose. Neleisk dėstytojui paskui pasakyti: „o jūs ir neklausėt manęs apie tai“. Ir dar – dėstytojai duoda (arba internete gali rasti) el. pašto adresą tam, kad kiekvienas pirmakursis (ir ne tik)  net namie būdamas galėtų pasiteirauti laišku, ar gerai supranta temą, paprašyti nuorodų ar patarimų, kur gauti medžiagą, pasidalinti knygomis ir tt. Nebijok klausti!

#AŠ PIRMAKURSIS NR.18 Egzaminas – ne vilkas

Boy oh boy, kiekvienas pirmakursis, tik įstojęs mokytis supranta, kad 12 klasės egzaminai, kuriems ruošėsi 12 metų, buvo tik gėlytės. Dabar tokiam pačiam ar didesniam kiekiui egzaminų teks ruoštis kas pusmetį. Medžiagos kiekiai bus tokie pat dideli, laiko bus gerokai mažiau, konkurencija didelė, todėl reikalavimai – aukšti. Bet nei anie, nei šitie egzaminai nenulems viso Tavo gyvenimo. Ir net jeigu neišlaikysi išvis, niekada nepamiršk, kad pirmas perlaikymas – nemokamas. Visi turi teisę gauti antrą šansą. Jeigu nepavyks iš antro – irgi nieko tokio – už kitą tiesiog reikės susimokėti. Nesimokyk vien egzaminui, ne jis paskui spręs, ar kasdien mėgaujiesi savo darbu. Bet jeigu ir mokaisi, nebijok to daryti lėčiau – egzaminas niekur nedings, vis tiek turėsi jį anksčiau ar vėliau išlaikyti. Ir tai galima padaryti labai natūraliai, be bemiegių naktų ir punktų mokymosi mintinai.

#AŠ PIRMAKURSIS NR.19 Nebijok apsigalvoti

Šitas patarimas yra pats geriausias, kokį kada nors gausi. Nors dabar atrodo kitaip, laikui bėgant pažinsi vis daugiau žmonių, kurie metė studijas. Keista, bet visuomenėje vis dar vyrauja neigiamas požiūris į tokius asmenis. Kai kuriems atrodo, jog geriau iššvaistyti mažiausiai keturis savo gyvenimo metus veltui, darant tai, kas nepatinka, negu ieškoti ir rasti tai, ką tikrai myli. Kiek žmonių pažįsti dirbančių ne pagal specialybę? Tai štai, visi jie nesugebėjo tinkamai pasirinkti mokslų arba nedrįso jų mesti. Niekada nebijok apsigalvoti. Ieškok ir atrask, ką tikrai mėgsti veikti, kas Tave veža ir sugalvok, ką norėtum su tuo daryti. Labai sveika išvis nestoti po mokyklos į universitetą. Eik dirbti ir suprask, ką mėgsti. Susipažinsi su žmonėmis ir sužinosi, ką iš teisų veikia žmonės, kurių studijų programos taip gražiai aprašytos universitetų brošiūrose. Tada galėsi išsirinkti specialybę ir universitetą, kur studijų metai bus ameizing. Neskubėk, ir nebijok klysti, persigalvoti, keisti savo nuomonę kiek tik reikės, kad pajustum, jog dabar esi ten, kur ir turi būti.

P.S. Pirmakursi, jau gali PER 5 MINUTES pasigaminti studento pažymėjimą! Užsisakyk internetu ir gauk į namus/paštomatą arba įkelk savo nuotrauką ir ateik atsiimti pažymėjimo iš karto! Neturi nuotraukos? Nebėda – NEMOKAMAI tave nufotografuosim.

UŽSISAKYK SAVO ISIC PAŽYMĖJIMĄ ČIA

Iki greito!

Patarimus surinko ir susistemino ISIC Lietuva komanda, siekianti ne tik palengvinti studentų gyvenimą, bet ir sukurti jiems kuo daugiau galimybių visame pasaulyje. Sek ISIC Lietuva Instagram’e ir sužinok studentų naujienas pirmas. Peržiūrėti ISIC Lietuva Instagram profilį>>>

Tau gali būti įdomu: