Pirmakursio žinynas’15 | Neišvengiami pokyčiai: ko tikėtis ir ką daryti, kad būtų lengviau

Psichologų teigimu, studijų pradžia liudija brandą, pereinama iš vieno gyvenimo etapo į kitą. Dabar esi pilnametis, pats atsakingas už savo veiksmus ir savo gyvenimo kalvis, todėl natūralu, kad šie pokyčiai kelia stresą. O keičiasi bemaž viskas: aplinka, žmonės, veikla, beje, ir tu pats, nes įgyji daugiau savarankiškumo ir atsakomybės. Nors vėliau suprasi, kad studijų pokyčiai suteikė tik privalumų, jų metu sunku, kankina nežinomybė, reikia palikti užtikrintą komforto zoną. Ko tikėtis ir kaip šią situaciją pasilengvinti?

Keičiasi gyvenamoji vieta

Jeigu gyveni mažesniame Lietuvos mieste ar miestelyje, tikėtina, kad reikės kraustytis, nes aukšto­sios mokyklos įkurtos didmiesčiuose. Kai kuriems ši situacija net labai palanki, nes jau seniai svajoja apie savarankiškumą ir kaip atitrūkti nuo tėvų. Tokie būsimieji studentai specialiai renkasi tolesnių miestų universitetus ar kolegijas. Vis dėlto šiuo atveju patariama paisyti ne geografinio faktoriaus, o studijų kokybės ir perspektyvų. Gerai, kai šie abu aspektai tenkina. Vis dėlto nepamiršk, kad nuo tėvų atitrūkti dar suspėsi, o veltui praleistas laikas nemėgstamose studijose atsieis brangiai.

Kai kurie abiturientai apskritai neturi pasirinkimo ir dabartinė gyvenamoji vieta norom nenorom turi būti iškeičiama į didmiestį. Vėlgi ta pati alternatyva: rinktis arčiau gimtinės įkurtą aukštąją mokyklą ar toliau esantį, bet galbūt populiaresnį ar geriau vertinamą universitetą ar kolegiją? Verta atsiminti, kad Lietuva nėra tokia didelė, kad būtų palyginti greitai neįveikiamo atstumo, todėl, kad ir kur Lietuvoje studijuosi, šeimą ir draugus galėsi lankyti bet kada.

Jeigu nesi miesto vaikas, teks susidurti su dar daugiau naujovių, priprasti prie miesto viešojo trans­porto sistemos ir lengvo šurmulio. Pratinkis iš anksto ir dar prieš atvykdamas studijuoti aplankyk miesto lankytinas vietas, parkus, prekybos centrus. Prigriebk draugus ir dar prieš studijas smagiai praleisk savaitgalį mieste, kuriame nuo šiol praleisi daug laiko. Taip pamažu įsiliesi į miesto gyvenimą, jausiesi drąsiau, žinodamas, kur kas yra.

Naujos pažintys ir draugai

Tai bene didžiausias pokyčių pranašumas. Studijuodamas praplėsi pažįstamų ratą, susipažinsi su įvairiais žmonėmis iš įvairių Lietuvos kampelių, o galbūt net ir su užsienio studentais, atvažiuojančiais pagal mainų programas. Susipažinimo procesas vyksta savaime, todėl net nespėsi pastebėti kaip netrukus kai kurie iš jų taps geriausiais tavo draugais.

Žinoma, suprantame, kad iš pradžių nedrąsu. Pirmąją mokslų dieną patekus tarp žmonių, iš kurių nė vieno nepažįsti, pokalbį pradėti sunku. Bet atsimink, kad taip jaučiasi kiekvienas tavo grupės draugas. Be to, pasidaro lengviau, kai supranti, kad jūs visi turit šį tą bendro: jei jau įstojote į tą pačią specialybę, pasižymite panašiais gabumais ir interesais.

Galioja nerašyta taisyklė, kad dažnai susidraugaujama su tais studijų draugais, su kuriais praleidžia­ma daugiausia laiko. Važiuodamas į paskaitą viešuoju transportu, apsidairyk, kokie studijų draugai važiuoja drauge su tavimi. Galimas atvejis, kad jie netrukus taps tavo gerais draugais!

Kaip susirasti draugų?

Jeigu esi uždaresnis ir pradėti pokalbį nėra tavo stiprioji pusė, o ledus kažkaip pralaužti ieškant pažin­čių reikia, štai keletas patarimų:

Sudalyvauk dar prieš studijas organizuojamoje fuksų stovykloje. Čia sužinosi visą reikiamą infor­maciją apie pasirinktas studijas ir aukštąją mokyklą, susipažinsi su būsimais grupės draugais. Išaušus oficialiai mokslų pradžios dienai, atpažinsi bent jau kelis matytus veidus ir bent jau kažkam drąsiai galėsi ištarti „labas“.

Puikus būdas artimiau susipažinti – bendros šventės, susirinkimai. Nepraleisk progos dalyvauti vi­suose aukštosios mokyklos ar studentų atstovybės organizuojamuose renginiuose. Pirmasis oficialus susipažindinimas-pasilinksminimas – „cementofkė“.

Bendraminčių ir draugų ieškok veikloje po studijų. Galbūt domiesi krepšiniu, mėgsti dainuoti ar no­rėtum išmokti šokti? Pasidomėk, kokios studentų organizacijos yra tavo aukštojoje mokykloje. Galbūt vienoje iš jų ir tu atrasi sau vietą?

Jeigu naudojiesi socialiniais tinklais, pirmąsias pažintis su būsimais grupės draugais gali megzti ten. Gali būti užtikrintas, kad netrukus ten kas nors sukurs tavo pasirinktų studijų profilį ir taip suburs daugelį grupės draugų. Galbūt tas žmogus būsi tu?

Daugiau laisvo laiko

Aukštojoje mokykloje tikrai pajusi laisvės antplūdį: turėsi daugiau laisvo laiko, nes paskaitos gali vykti net ne visomis darbo dienomis. Be to, daugumoje aukštųjų mokyklų lankyti paskaitas netgi nėra privaloma, tai laikoma asmeniniu studento pasirinkimu. Vis dėlto, kaip elgtis, rinkis atsakingai ir pri­simink pradinį savo stojimo į studijas tikslą: ar sieki įgyti žinių ir kvalifikaciją ar nerūpestingai leisti laiką?

Priešingai nei mokykloje kiekvieną dieną nereikės daryti namų darbų. Puiku, tiesa?! Vis dėlto per daug nesidžiauk, kad viskas bus taip paprasta. Studijos taip pat reikalauja pastangų ir kasdienius namų darbus pakeis referatai, seminarų darbai. Vis dėlto neabejojame, kad visam tam esi pasiruošęs!

Tau gali būti įdomu: