Nameliai, kuriuose gyvena knygos: dalinkis skaitymo džiaugsmu ir tu

Jūsų dėmesio vis dar nepatraukė paslaptingai atrodantis, paukščių lesyklėlę ar miniatiūrinę pasakų trobelę primenantis namelis, o gal pamatėte tokį namelį, tačiau nedrįsote žvilgtelti vidun? Jei taip, nustebsite sužinoję, kad tokiuose nameliuose gyvena, arba, tiksliau sakant, laikinai vietos ant kitų namų knygų lentynų laukia, ne kas kitas, o įvairios knygos. Skubame su šia unikalia iniciatyva supažindinti!

Padėk perskaitytą, pasiimk neskaitytą

Knygų namelis – tai netradicinė, dažniausiai po atviru dangumi pastatyta biblioteka, kurioje galima rasti įvairių knygų. Kodėl netradicinė? Todėl, kad priešingai nei įprastinėje bibliotekoje, mėgstamomis knygomis dalijasi patys skaitytojai, jas tiesiog palikdami šiam tikslui pastatytame namelyje ir pasiimdami kitų jau perskaitytų mėgstamų ir nameliui paaukotų knygų. Šiuos perskaitytų knygų mainus inicijuoja pelno nesiekianti organizacija „Little Free Library“, deklaruojanti tikslą skleisti skaitymo malonumą ir populiarinti literatūrą pasitelkiant visuomenės pagalbą. Taip dalijimasis knygomis skatina ne tik bendruomeniškumą, bet ir prisideda prie švietėjiškos veiklos – knygas nemokamai gali skaityti kiekvienas. Tereikia praverti namelio duris ir pasiimti dėmesį patraukusią knygą, o vėliau namelio atsargas papildyti jau perskaitytomis ar nereikalingomis knygomis.

Knygų namelis

Nuotr. Rasa Bieliauskienė

Šiek tiek istorijos

Knygų dalijimosi iniciatyva atsirado 2009 m. Amerikoje, kai Todas Bolas skaityti mėgusios motinos garbei savo namo kieme pastatė knygomis pripildytą namelį, kurio turiniu galėjo naudotis draugai ir kaimynai. Neilgai trukus, idėja išpopuliarėjo visame pasaulyje, atsirado knygų namelius fiksuojanti ir dalijimąsi knygomis skatinanti organizacija „Little Free Library“, kurios interneto svetainėje galima rasti tokių namelių žemėlapį ir registruoti naujus namelius. Knygų namelius leidžiamose vietose dabar gali pasistatyti arba iš minėtos interneto svetainės tiesiog nusipirkti kiekvienas ir, jei nori, oficialiai užregistruoti ir gauti oficialų šio namelio numerį. Užregistravus namelį, jo adresas pažymimas „Little Free Library“ žemėlapyje, tad jį galima paprastai surasti. Tiesa, reikia turėti omenyje, kad „Little Free Library“ ragina būti kūrybingiems ir knygų namelius statyti iš antrinių žaliavų ir taip prisidėti prie aplinkos puoselėjimo.

Knygų namelis

Nuotr. Rasa Bieliauskienė

Idėja plinta ir Lietuvoje

Knygomis pripildyti nedideli nameliai pasaulyje populiarėja vis labiau. Šiuo metu visuose žemynuose jų suskaičiuojama per 25 tūkstančius, daugiausia jų galima rasti Amerikoje ir Europoje. „Little Free Library“ žemėlapyje galima rasti ir tris Lietuvoje įsteigtus ir užregistruotus knygų namelius, nors neregistruotų yra ir daugiau. Galima pasidžiaugti, kad pirmojo Rytų ir Vidurio Europoje pastatyto knygų namelio iniciatorė lietuvė Milda Varnauskaitė sulaukia pasekėjų ir šių namelių Lietuvoje po truputį daugėja.

Mėnesio sukaktį mini Kauno knygų namelis

Iškilmingai Vasario 16-ją duris pravėrė Kauno knygų namelis, kurio atsiradimą inicijavo dvi Vytauto Didžiojo universiteto studentės Indrė Levickytė ir Greta Rozenbergaitė. Kaip teigia Indrė, imtis iniciatyvos paskatino sėkminga Vilniaus miesto praktika, nes daugiausia knygų namelių buvo pastatyti būtent Vilniuje, o Kaune toks namelis įsteigtas pirmąsyk. Pasak studentės, pastebėta, kad nors Kaune knygų namelis buvo pastatytas dar visai neseniai, jau spėjo suburti nuolat jo atsargas papildantį skaitytojų ratą: „Knygos keičiasi kasdien, kartais net valandomis. Žvilgtelėjus į namelio vidų prieš paskaitą ir šiek tiek vėliau po paskaitos, galima pastebėti, kad per tokį trumpą laiko tarpą knygos pasikeitė“, – džiaugiasi Indrė. Paklausta, kokią auditoriją knygų namelis dažniausiai pritraukia, mergina tvirtina, kad pastebi įvairių žmonių: „Ateina mamos su vaikais, su malonumu knygų ieško močiutės ir studentai. Turbūt netikėčiausias ir maloniausias užfiksuotas atvejis, kai vėlų žiemos vakarą pastebėjau, kaip tamsoje, pasišviesdami telefonu, įdomių knygų ieškojo ir su malonumu jas vartė jauna pora. Tai buvo vienas širdžiai maloniausių vaizdų“, – teigia viena iš knygų namelio Kaune iniciatorių.
Belieka viltis, kad tokių namelių ir, svarbiausia, bendruomeniškai nusiteikusių skaitytojų bus dar daugiau ir knygų namelius pradės steigti ir kiti miestai ir miesteliai.

Viktorija Kavaliauskaitė

Tau gali būti įdomu: