Paskolos studijoms Lietuvoje ir užsienyje

Baigus mokyklą ar pirmąją universiteto pakopą neretai susiduriame su klausimu: kur studijuoti toliau Lietuvoje ar užsienyje? Buvimas arčiau namų ar naujų kultūrų atradimas? Galimybė mokytis gimtąja kalba ar užsienio kalbos žinių lavinimas? Kaip pavyks pragyventi ir užsimokėti už mokslus, jei visgi pasirinksiu išvykti? Būtent finansinis klausimas išlieka vienas aktualiausių kiekvienam atsidūrusiam pasirinkimų kryžkelėje. Supažindiname Tave su paskolų studijoms galimybėmis Lietuvoje ir užsienyje.  

 

Studijų paskolų rūšys Lietuvoje:

Paskolą studijų įmokai mokėti gali gauti Lietuvos valstybinių aukštųjų mokyklų pirmosios pakopos, vientisųjų studijų ir antrosios pakopos studijų studentai, kurie moka Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 94 straipsnio 4 dalyje nustatyto dydžio studijų įmoką.

  1. Paskola studijų kainai sumokėti. Paskolos suma per vienerius studijų metus negali viršyti studento už einamuosius metus mokamos studijų kainos ar jos dalies. Paskola išmokama į aukštosios mokyklos sąskaitą.
  2. Paskola gyvenimo išlaidoms. Ši paskola (iki 1900 eurų per metus) išmokama lygiomis dalimis kiekvieną mėnesį iki liepos 1 dienos (paskutinio kurso studentams – iki studijų pabaigos) į paskolos gavėjo asmeninę sąskaitą;
  3. Paskola dalinėms studijoms pagal tarptautines (tarpžinybines) sutartis. Ši paskola (iki 2280 eurų per metus) išmokama į paskolos gavėjo asmeninę sąskaitą vienu kartu.

Kada teikiama paskola?

Paskola studijų įmokai mokėti teikiama 2 kartus per metus: nuo vasario 24 d. iki kovo 13 d. pavasario semestrui ir nuo rugpjūčio 20 d. rudens semestrui.

Ką daryti, norint gauti paskolą?

Norėdamas gauti paskolą studijų įmokai mokėti, studentas turi:

  1. Fondo tinklalapyje užpildyti nustatytos formos prašymą-anketą iki nustatytos datos.
  2. Pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (išskyrus atvejus, kai studento asmens tapatybė pildant prašymą-anketą jau buvo patvirtinta). 
  3. Jei studentui iki pilnametystės įstatymų nustatyta tvarka buvo nustatyta globa (rūpyba) arba jo tėvai (turėtas vienintelis iš tėvų) yra mirę, studentas privalo pristatyti Fondui šią aplinkybę patvirtinančius dokumentus. Tokiu atveju studentas galės pasinaudoti pirmumo teise gauti valstybės paskolą.

Užpildyti paraišką galima prisijungus per Fondo informacinę sistemą IS PASKOLA, taip pat per Elektroninių valdžios vartų tinklalapį

 

Kokios paskolos grąžinimo sąlygos?

  • Paskolos grąžinimo pradžia – metai po studijų baigimo ar nutraukimo;
  • paskolos grąžinimo trukmė – 15 metų;
  • Sustabdęs studijas, paskolos gavėjas palūkanas moka bankui savo lėšomis.

 

Studijų paskolų tipai užsienyje

Priklausomai nuo šalies, studijų kainos užsienyje svyruoja nuo nemokamų iki kainuojančių ne vieną tūkstantį. Pateikiame populiariausių šalių, TOP trejetuko, studijų paskolų sąlygas ir reikalavimus. 

 

Anglija

Bakalauro studijos

Bakalauro studijų kaina Anglijoje visiems Europos Sąjungos piliečiams siekia 9 250 svarų per metus.

 

Kaip gauti paskolą studijoms?

 

Kokios studijų paskolos grąžinimo sąlygos?

  • Jei, dirbant Anglijoje, mėnesinis atlyginimas viršija 1750 svarų (neatskaičius mokesčių), o dirbant Lietuvoje atlyginimas yra ne mažesnis nei 700 svarų (neatskaičius mokesčių), tuomet mokami 9 proc. nuo sumos, viršijančios šį atlyginimą. Pvz. jei mėnesio atlyginimas siekia 1000 svarų, nuo šios sumos reikia atimti 700 svarų ir nuo likusios sumos grąžinami 9 proc. ( apie 32 eurai).
  • Studijų paskolai taikomos tik infliacinės palūkanos.
  • Paskolos grąžinimo terminas – 30 metų. Jei studentas per šį laikotarpį nesugeba grąžinti paskolos arba grąžina tik jos dalį, likusi dalis yra visiškai anuliuojama.  

 

Magistrantūros studijos

Magistrantūros studijos vidutiniškai kainuoja 7946 svarų per metus. Šioms studijoms taip pat įmanoma gauti Anglijos vyriausybės remiamą studijų paskolą. Studijų paskolos gavimo ir grąžinimo sąlygos išlieka tokios pačios kaip ir žemesnės pakopos studijoms.

Magistrantūros studentai pildo šią paraiškos formą paskolai gauti: https://media.slc.co.uk/sfe/2021/pgl/sfe_pgl_application_form_2021_o.pdf

  

Olandija

Nyderlanduose Europos Sąjungos studentams studijų kaina siekia 2006 eurų per metus, kurią būtina sumokėti iki studijų pradžios. Tačiau ši šalis išlieka draugiška studento kišenei, nes studentai atitinkantys kriterijus gauna 378 eurų per mėnesį valstybės paramą.

 

Ką daryti, jei norite gauti paramą?   

  • Turite būti jaunesnis nei 30 metų;
  • Mokytis dieninių studijų kurse;
  • Įsidarbinti Nyderlanduose ir dirbti ne mažiau nei 14 valandų per savaitę;
  • Kreiptis į VMI tam, kad universitetui pristatytumėte savo tėvų pajamas įrodančius dokumentus anglų kalba už pastaruosius dvejus metus.

*Be to, jei dirbi gali iš valstybės pasiskolinti iki 854 eurų pragyvenimui.

 

Danija

Studijos Danijoje ES studentams yra nemokamos. Studentai privalo patys apsimokėti savo pragyvenimo išlaidas, tačiau gali gauti paramą, jei dirba vidutiniškai 10 val. per savaitę. Ši parama siekia apie 700 eurus per mėnesį (neatskaičius mokesčių).

Tau gali būti įdomu: