Pirmakursio žinynas. Ką studijuoti?

Kiekvienas pabaigęs mokyklą ir nusimetęs dvylika metų neštą mokslo naštą, triūsą, džiaugsmą bei patirtį žengia kitą žingsnį į naują gyvenimo etapą. Metai praleisti mokykloje nenuėjo veltui ir vienam gyvenimo etapui pasibaigus – prasideda kitas. Pradėti kažką naujo yra lengviau kai jau esi tam pasiruošęs.

ISIC Lietuva komanda parengė pirmakursio žinyną, kuriame yra viskas, ką privalo žinoti būsimas studentas. Sužinosi kokių dokumentų reikia stojant, kokios yra apgyvendinimo galimybės, kaip išgyventi iš nedidelio biudžeto ir kt.   Pristatome pirmąją pirmakursio žinyno temą „Ką studijuoti?“. Juk tai labiausiai rūpimas klausimas pabaigus mokyklą.

pirmakursio zinynas

Ką studijuoti?

Dažniausiai girdimas klausimas, varginantis būsimus studentus: „Ką studijuoti?“ Keletas punktų, kuriuos turėtum įsidėmėti, jeigu vis dar ieškai tinkamos studijų krypties:

1. Tu pats esi savo gyvenimo kalvis. Juk studijuosi profesiją, pagal kurią rinksiesi savo tolesnį gyvenimo kelią ir darbą. Atsakyk sau, ar norėtum būti, pavyzdžiui, gydytoju, net jei nuo minties apie kraują nukrečia šiurpas (mama juk taip norėtų pasigirti draugėms, kad jos vaikas – būsimas daktaras). Galbūt mieliau būtum mokytoju, nes visuomet stengiesi padėti, patarti ir pasidalinti žiniomis su kitais? Tad jei kažkokia studijų sritis yra ypač populiari tarp tavo bendramokslių, dar nereiškia, jog šis kelias yra skirtas ir tau.

2. Tu neprivalai iš karto žinoti ko nori. Gal dar nesi nusprendęs, kuo nori būti? Sakoma, kad mokytis niekada nevėlu, ir tai – tiesa! Kam gaišti laiką ir švaistyti pinigus mokslams (šiais laikais tai nėra pigus malonumas), o paskui turėti bevertį diplomą, kuris dulkės tavo stalčiuje? Mokslas universitete – ne mada, o tavo tolimesnio gyvenimo pasirinkimas.

3. Nepamiršk peržvelgti perspektyvos. Galbūt nesi atradęs savo pašaukimo, bet svajoji apie studijas, po kurių galėtum iškart įsidarbinti pagal specialybę? Susigaudyti, kokios tavo pasirinktos profesijos perspektyvos, šiek tiek padės darbo skelbimai: kiek besisiūlančių
dirbti, kiek ieškančių darbuotojo? Kokius reikalavimus kelia darbdavys? Kokio dydžio atlygis siūlomas (ar teko girdėti, jog žemės ūkio specialistai, medikai ir policijos pareigūnai yra ypač geidžiami)?

4. Leisk sau mokytis tai, kas labiausiai traukia. Gal jau dabar kuri nors studijų sritis yra miela tavo širdžiai, nes seniai domiesi šios srities naujienomis?

5. Domina praktika ar teorija? Išsirink ką nori gauti iš studijų: praktinius gebėjimus ar teorines žinias. Jei domina praktika, rekomenduojame rinktis studijas kolegijoje, o jei labiau vilioja teorija – rinkis universitetą.

6. Gražus specialybės pavadinimas – dar ne viskas. Būtinai atidžiau pasidomėk apie pasirinktą specialybę. Juk apie knygą negalima spręsti iš viršelio! Įdomus pavadinimas ne visada reiškia, kad turėsi įdomų kursą. Išsamią programą tikrai rasi universiteto ar kolegijos puslapyje. Taip pat nepamiršk pasidomėti bendrąja tvarka: ar paskaitos ir seminarai privalomi, praėjusių metų paskaitų tvarkaraščiu (dažniausiai jie mažai kinta), egzaminų laikymo ir perlaikymo tvarka bei kitais esminiais klausimais.

7. Smagu mokytis tai kas lengva ir įdomu, bet… Nepamiršk pasidomėti teigiamomis ir neigiamomis dominančios profesijos pusėmis. Gal ši profesija neperspektyvi? Ar šios srities specialistai bus reikalingi ir ateityje? Išsiaiškink, kiek uždirba tavo dominančios srities specialistai.

8. Jei neįstojai į norimą specialybę – nenuleisk rankų. Galėsi pamėginti per papildomą priėmimą arba kitais metais, kai būsi įgijęs daugiau gyvenimiškos patirties. Jei visgi įstojai, bet nesi tikras, ar atsidūrei ten, kur tikėjaisi, nenurašyk šios galimybės: tokiu būdu galima netikėtai atrasti naują ir artimą sritį arba atsimokius kelis metus persinešti krepšelį į kitą specialybę.

9. Jei tikrai nežinai, kur nori stoti, metus padirbėk, pakeliauk ar kur nors savanoriauk (yra įvairių aktyvių savanorystės programų Lietuvoje ir užsienyje). Nereikėtų pernelyg nusiteikti, kad tam pritars tavo artimiausi žmonės. Vis dėlto tik išbandęs gyvenimą po mokyklos baigimo, lengviau suprasi, ko nori ir ypač – ko nenori. Svarbu nepamiršti, kad metai prabėga labai greitai, todėl pasistenk, kad jie netaptų neįdomiomis atostogomis tėvų namuose.

P. S. Būk drąsus! Išeiti iš komforto zonos yra labai sudėtinga: jautiesi sutrikęs, abejoji ir nerimauji. Tad sukaupk visas jėgas ir leisk sau padaryti tai, ko iš tikrųjų nori. Artimieji atlyš greičiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, o praėjus keleriems metams sau tikrai padėkosi.

Atsimink: nebūtina važiuoti tuo keliu, kurį geriausiai pažįsti. Kiti keliai gali būti duobėti, tačiau už lango matysi gražiausią peizažą.

Hey, kad jau Tu čia, gal kaip tik ieškai kiečiausio studento pažymėjimo pasaulyje? Gal ir įdomu… Parodyk daugiau informacijos!

Tau gali būti įdomu: