Darbas užsienyje vasarai. Ką reikia žinoti?

Darbas užsienyje jau seniai traukia jaunimą iš Lietuvos. Artėjant vasarai daugelis iš jūsų ieškosi darbų būtent ten. Vieni  įsidarbina gimtojoje Lietuvoje, kiti laimės patraukia ieškoti į užsienį. Bet kokiu atveju, ne retam tai būna vieni pirmųjų darbų. Kad išvengtumėte apgaulės, netikėtumų ar nuostolių, skubame jums į pagalbą. Paruošėme patarimų rinkinį akcentuojant svarbiausius niuansus, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį, darbinantis užsienyje.

darbas užsienyje vasarai

Nuo ko reikėtų pradėti?

Visų pirma, jūs turite nuspręsti, ar tikrai darbas užsienyje yra būtent jums. Kai tvirtai nusprendžiate darbuotis užsienyje, sekantis žingsnis – darbo paieška. Yra daugybė agentūrų, siūlančių darbą įvairiose šalyse, tačiau jei gerai mokate užsienio kalbą (anglų, rusų, vokiečių ar kt. priklausomai nuo šalies į kurią vyksite), darbo ieškotis galite patys. Na, ir kitas žingsnis – darbo sutarties pasirašymas. Šis etapas yra ypač atsakingas, reikalaujantis atidumo ir detalios sutarties analizės. Neapsigaukite, nes dažnai darbdaviai ir tarpininkaujančios kompanijos turi parengusios sutartis, pagal kurias vos kirtę sieną, tampate jų „nuosavybe“ ir negalite nieko keisti. Taigi prieš pasirašant sutartį, pasistenkite sužinoti kiek įmanoma daugiau.

darbas užsienyje vasarai

Patarimai

•    Visų pirma rekomenduojame kreiptis nemokamų patarimų į „Eures“ konsultantus, kurie dirba teritorinėse darbo biržose.
•    Patikrinkite, ar darbą užsienyje siūlanti firma yra legali. Kompanijų, turinčių licenciją įdarbinti lietuvius užsienyje, sąrašą galima rasti internete, Lietuvos darbo biržos arba Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklalapyje.
•    Nepasitikėkite įmonėmis, kurios skelbia tik telefoną arba el. pašto adresą.
•    Nepasitikėkite skelbimais, kuriuos skaitant kyla daug klausimų, informacija pateikta neaiškiai, dviprasmiškai.
•    Įsitikinkite siūlomo darbo patikimumu. Iš anksto įdėmiai išsiaiškinkite visas būsimo darbo sąlygas.
•    Atidžiai, kelis kartus perskaitykite darbo sutartį. Pasirašykite sutartį tik tokiu atveju, jei joje nurodyta tiek jūsų, tiek darbdavio atsakomybė. Nepasirašykite neaiškios arba jums nepriimtinų sąlygų sutarties.
•    Pasidomėkite apie šalį, į kurią vyksite darbuotis.
•    Paskambinkite į tos valstybės, į kurią vyksite, ambasadą Lietuvoje ir susižinokite, kokie reikalavimai keliami užsieniečiams, norintiems įsidarbinti toje šalyje. Išsiaiškinkite, kaip gauti leidimą dirbti ir gyventi konkrečioje valstybėje. Susižinokite kuo daugiau detalių.
•    Jei atvykus darbo sąlygos yra kitokios, nei buvo parašyta darbo sutartyje, susisiekite su firma ar asmeniu, kuris jums davė šį darbą. Reikalaukite nedelsiant viską sutvarkyti. Jei situacija nesikeičia, turite teisę atšaukti kontraktą.
•    Esant reikalui drąsiai skambinkite į ambasadą, policiją ar nevyriausybinę organizaciją. Skambutis tikrai nepablogins jūsų situacijos. Bent jau sveikatai ir gyvybei nebegrės pavojus, be to – sulauksite pagalbos.

darbas užsienyje vasarai

Saugumas

•    Praneškite savo šeimai, artimiems draugams apie tai, kad išvykstate dirbti į užsienį.
•    Palikite tėvams ar draugams tikslų adresą, kur planuojate gyventi išvykę, ir visą informaciją apie savo būsimą darbdavį.
•    Palikite tėvams ar draugams savo paso kopiją ir naujausią nuotrauką. Į kelionę pasiimkite savo paso kopiją, kuri pravers jei pamesite ar iš jūsų atims originalą.
•    Užsirašykite Lietuvos ambasados toje valstybėje koordinates.
•    Pasiimkite bent tiek pinigų, kiek reikėtų bilietui namo.
•    Būdamas užsienyje nepriimkite jokių abejotinų dovanų. Niekam neįsiskolinkite.
•    Niekam neatiduokite savo paso, nebent to prašytų valstybės pareigūnai. Jei reikia, duomenis iš savo paso galite pateikti neatiduodami paties dokumento. Asmuo be paso užsienio valstybėje neturi jokių teisių, jam yra žymiai sunkiau gauti kokią nors pagalbą.
•    Jei jūsų dokumentus pavogtų, nedelsdamas kreipkis į policiją ar Lietuvos ambasadą.

Svarbūs niuansai

Asmens tapatybės kortelė ar pasas?  Pasidomėkite, koks dokumentas galioja šalyje, į kurią vyksite dirbti. Ar galite keliauti su asmens tapatybės kortele, ar reikia turėti pasą. Daugiau apie tai skaitykite čia

Būtinoji medicinos pagalba. Draudimas.

Vadovaujantis Europos Sąjungos (ES) teisės aktais, vienoje ES ar Europos Ekonominės Erdvės (EEE) šalyje narėje apdraustieji valstybiniu sveikatos draudimu asmenys, laikinai nuvykę į bet kurią kitą ES ar EEE šalį narę, turi teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, o šių paslaugų išlaidas kompensuos valstybinis sveikatos draudimas. Vykdami į užsienį su savimi turėkite Europos sveikatos draudimo kortelę. Kortelę išduoda teritorinės ligonių kasos arba jų atstovai savivaldybėse. Norėdami gauti Europos sveikatos draudimo kortelę, turite užpildyti prašymą kortelei gauti ir jį pateikti teritorinei ligonių kasai pagal savo gyvenamąją vietą. Kortelė išduodama nemokamai, ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo datos. Daugiau informacijos galite sužinoti Valstybinėje ligonių kasoje

Vykstant į pasaulio šalis, kuriose Europos sveikatos draudimo kortelė negalioja, rekomenduojama įsigyti kelionės draudimą.
Primename, kad su ISIC pažymėjimu, ERGO kelionių draudimui visuose Zigzag Travel biuruose taikoma iki 35% nuolaida.

darbas užsienyje vasarai
Susigrąžinkite mokesčius 

Kiekvienas asmuo, dirbantis Lietuvoje arba užsienio šalyje, privalo mokėti pajamų mokestį. Jį, prieš išmokėdamas atlyginimą, iš darbuotojo nuskaičiuoja darbdavys ir perveda mokesčių surinkimo institucijai. Pasibaigus darbo santykiams, reikia tos šalies, kurioje dirbote, mokesčių inspekcijai pateikti savo mokesčių deklaraciją. Mokesčių inspekcijai patikrinus deklaracijos pagrįstumą, bus apskaičiuota pinigų suma, kuri bus grąžinta. Jūs turite teisę asmeniškai kreiptis į mokesčių inspekciją dėl savo mokesčių grąžinimo. Tačiau praktika rodo, naudojantis profesionalios bendrovės paslaugomis, mokesčių grąžinimo procesas būna labai paprastas.

Kokių dokumentų gali prireikti?

•    paso arba asmens tapatybės kortelės kopijos;
•    dokumento apie uždirbtas pajamas ir sumokėtus mokesčius iš kiekvienos darbovietės, kurioje dirbai užsienyje.
•    užsienio šalies socialinio draudimo numerio;
•    darboviečių, kuriose dirbai, pavadinimų ir adresų;
•    kitų, priklausomai nuo šalies reikalavimų.

darbas užsienyje vasarai

Apie nuolaidas užsienyje 

Pasitikrinkite, kokios nuolaidos su ISIC taikomos šalyje, kurioje planuojate darbuotis. Neabejojame, kad po darbų tikrai norėsis atsipalaiduoti, pramogauti, aplankyti keletą įdomių istorinių vietelių. Nuolaidų sąrašą užsienyje rasite www.isic.org .

Naudingos nuorodos:
Au Pair – įdarbinimo programa merginoms www.aupair.lt
Darbas kitoje ES šalyje www.ec.europa.eu
Darbo ir mokymosi galimybės Europoje www.ec.europa.eu
Migracijos informacijos centras www.infocentras.iom.lt

Tau gali būti įdomu: