Ką įrašyti į CV, kai neturi jokios darbo patirties?

neturi darbo patirties cv

Iliustracijos šaltinis: http://goo.gl/mQA7TO

Tavo svajonių darbo skelbimas ką tik buvo paskelbtas ir tu jau nekantrauji  gauti tą darbą. Tik viena problemėlė: Tavo darbo patirtis, kuri būtų susijusi su šiuo darbu – nulinė. Nesvarbu, ar tu keiti savo specializaciją, ar ką tik pabaigei studijas ir neturi jokios patirties, ką galėtum parašyti į savo CV, kad atrodytum kiek įmanoma tinkamesnis šiam darbui?

Tik nereikia graužtis. Yra pora CV išdėstymo gudrybių, kurios padės geriausiai save pristatyti.

Su darbu susiję ir pritaikomi įgūdžiai

Daugelyje gyvenimo aprašymų pradedama nuo darbo patirties (ar išsimokslinimo). Tai tampa problematišku dalyku, kai nėra su norimu darbu susijusios patirties. Vietoj to kad, švaistytum savo CV vietą dalykams, kurie tik sukels darbdaviui erzulį, pradėk nuo su darbu susijusių įgūdžių.

Ir nė nebandyk sakyti, kad jų neturi. Privalo būti priežastis, dėl kurios manai, kad gali dirbti šį darbą. Tikėtina, kad turi pritaikomų savybių iš ankstesnės, nesusijusios su šiuo darbu patirties, o galbūt išvystei įgūdžius mokykloje, atlikdamas akademinius projektus. Bet kuriuo atveju, jei keiti darbo sritį, pabandyk apjungti visus įgūdžius į prisistatymą (tą dalį, kuri rašoma CV pradžioje). Jei tu ką tik baigei mokslus, perkelk savo įgūdžių skiltį į vietą, kuri rašoma po išsilavinimo (nepalik jos CV gale).

Susiję aspektai ir akademiniai projektai

Kalbant apie akademinius projektus, svarbu pabrėžti tai, jog tai visiškai sąžiningas žaidimas ir kad tai turi būti įtraukta į tavo CV! Tai galioja ir, atrodytų, visai nesusijusiems projektams, kuriuose dalyvavai ar kuriuos atlikai mokykloje ar bet kur kitur, tik ne darbe. Jei gali aiškiai įvardinti patirtį, kurią tau suteikė tas (tie) projektas (-ai), niekas tau neuždraus jų įtraukti į CV. Netgi priešingai, jie privalo būti įtraukti į tavo CV! Nemanyk, kad į gyvenimo aprašymą gali būti rašomos tik tos patirtys, kurios buvo oficialios, „pilno etato“ ir apmokamos.

Vienas būdų, kaip tai padaryti, yra sukurti skiltį – „Projektai“. Čia turėtum rašyti apie projekto darbus lygiai taip pat, kaip rašytum apie darbinę patirtį. Apgalvok patirtis, kurios padėjo suprasti, kokios tavo karjeros domėjimosi sritys. Gal tai buvo mokyklos projektas? Galbūt tu kažkur savanoriavai ir  būtent ten atradai naujus karjeros tikslus – šią patirtį, taip pat, gali įtraukti į skiltį „Projektai“. Išdėstyk visa tai panašiai, taip leisi darbdaviui suprasti, kad ši neįkainojama patirtis privalo būti įvertinta ir į ją turėtų būti atsižvelgiama, svarstant tavo kandidatūrą į tą poziciją, kuri tave domina.

neturi darbo patirties cv

Entuziastingas ir konkretus motyvacinis laiškas

Gerai gerai… Tai techniškai nėra tavo gyvenimo aprašymo dalis, bet aš esu visiškai įsitikinusi tuo, jog CV turi būti siunčiamas kartu su stipriu motyvaciniu laišku. Tai yra ypatingai svarbu, kai neturi tinkamos darbo patirties arba tuo atveju, kai tavo karjeros kelias – labai vingiuotas… Karjeros ekspertas Ryan Kahn yra pasakęs: „Surask būdą, kaip galėtum sujungti savo domėjimosi sritis ir gyvenimišką patirtį su kompanija, tada paaiškink, kaip tai sudrebins tavo pasaulį, jei jie tave pasamdys. Tuomet tu suprasi, kad šis ryšys yra būtent ta patirtis, kurios darbdaviai ieško absolventuose.“

Tai tinka ir tiems, kurie keičia savo karjerą, tik jiems reikia padirbėti su didesniu kiekiu turimos patirties. Motyvacinis laiškas yra tobula galimybė sujungti taškus tarp kompanijos poreikių ir tavo įgūdžių, kuriuos išsiugdei per savo karjeros laiką. Būk specifiškas ir konkretus šioje dalyje. Juk tu tikrai nori paaiškinti vadovui, kad tavo turima patirtis gali būti ypatingai vertingas turtas, todėl, kai darbdavys baigs skaityti tavo laišką, jis turi turėti aiškų suvokimą, kodėl turėtų tave priimti į darbą.

Įsiveržti į naują karjerą yra labai sunkus uždavinys, ypač kai daugybė pradedančiųjų lygio darbų šiuo metu reikalauja dviejų ar trijų metų patirties. Kovai su šiais reikalavimais naudojamas triukas padės pasiekti pergalę: „išlukštenk“ tokias detales, kaip su darbu susijusę įgūdžiai ir projektai, sulaužyk tradicinio CV rašymo taisykles, kurios trukdo tau įtraukti jas pačiame CV priekyje ar centre. Pridėk žavingą ir įdomų motyvacinį laišką, tuomet pasikliauk jungimo taktika, pridėk truputį sėkmės ir visa ši kombinacija padės tau užkariauti trokštamą poziciją!

_________________________________________________________________________________________

Šaltinis: www.themuse.com, Lily Zhang

Vertė: Lina Jurkaitytė

www.firsty.lt

Tau gali būti įdomu: